Informacje na temat wizyty duszpasterskiej w 2021 roku

Z ogłoszeń duszpasterskich (z 13.12.2020):

"Ponieważ cały czas panuje epidemia stąd ks. Arcybiskup postanowił, że wizyta duszpasterska w tradycyjnym okresie Bożego Narodzenia jest przeniesiona na inny termin, a nawet jest zachęta, aby wizytę duszpasterską rozciągnąć na cały rok. Oznacza to, że kapłani po Świętach nie będą chodzić od domu do domu, by spotkać się z rodzinami i pobłogosławić domy i mieszkania. Aby jednak na początku Nowego Roku udzielić błogosławieństwa kapłańskiego poszczególnym rodzinom i domom, będziemy zapraszać wszystkich do kościołów według wyznaczonego porządku. Grafik ten został już wywieszony w gablocie. Wówczas będzie sprawowana Msza św. w intencji mieszkańców danej miejscowości, czy też poszczególnych ulic. Poświęcimy kredę, by móc nią oznaczyć drzwi naszych mieszkań symbolem C+M+B+2021. Rozdamy kartki z modlitwą do odmówienia w domu przez kogoś z rodziny. Przynieście ze sobą także pojemniczki z wodą, którą pobłogosławimy, abyście mogli później nią pokropić swoje mieszkania. Po Mszy św. możemy pozostać jeszcze w kościele, aby pokolędować, czy też porozmawiać na wspólne tematy. Taki jest bowiem zawsze sens wizyty duszpasterskiej - ma być to modlitwa błogosławieństwa domu i rodziny, rozmowa duszpasterska i katecheza rodzinna. Z tym, że w dobie epidemii pokropienia domu, na mocy przyjętego sakramentu chrztu, może dokonać każdy ochrzczony, np. ojciec rodziny.

W wyjątkowych sytuacjach - gdyby ktoś chciał zaprosić do siebie księdza, bo np. wyremontował mieszkanie, wprowadził się do nowego domu, itd. - to taka wizyta księdza jest możliwa, ale po wcześniejszym umówieniu się z konkretnym księdzem, na konkretną porę. Proponujemy jednak, aby - tak jak pisał o tym ks. Arcybiskup - rozciągnąć wizytę kapłana na cały rok - aby móc wtedy pomodlić się wspólnie, na spokojnie porozmawiać, zapytać o nurtujące sprawy. Jest to pewnego rodzaju nowość w duszpasterstwie, ale wszystko na to wskazuje, że pewnie tak będzie wyglądać przyszłość nas wierzących. I podobnie, jak epidemia przybliżyła do siebie wiele rodzin, tak pewnie sprawi, że duszpasterstwo stanie się bardziej indywidualne i będzie odpowiadać na potrzeby tych, którzy tego pragną.

Msze kolędowe rozpoczniemy od 2 stycznia od Mszy św. w świetlicy w Kozach. Później będą Dobrzany, a na końcu kościoły i kaplice filialne. Msza w Dobrzanach będzie zawsze o godz. 18.00, a na wioskach o godz. 17.00.

Przy okazji informacji na temat wizyty duszpasterskiej pragniemy bardzo serdecznie podziękować za ofiary, które składacie na utrzymanie parafii - w sposób tradycyjny na tacę, czy też wpłacając na konto parafialne. Gdyby ktoś chciał z kolei przy okazji tych Mszy kolędowych złożyć jakąś ofiarę, to będzie to można uczynić przez włożenie ofiary do koperty i zostawienie jej w kościele w wystawionym koszyczku. Za każdy gest życzliwości z serca dziękujemy, szczególnie teraz, gdy zmniejszyła się również liczba osób w kościele.