top of page
  • ParafiaDobrzany

Środa Popielcowa


Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post - bo tak nazywa się ten okres - trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny).

Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. W liturgii pojawił się on w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową.


W kościele parafialnym w Dobrzanach zostały odprawione dwie Msze św. - o godz. 9.00 i godz. 18.00. Podczas obydwu Mszy był - zgodnie z tradycją i przepisami - przeprowadzony obrzęd posypania głów popiołem.

 

Przewidziane nabożeństwa i ćwiczenia duchowne w Wielkim Poście w naszej parafii:


Droga Krzyżowa

- dla dzieci - piątek (z wyjątkiem 24 lutego) - godz. 16.30;

- dla młodzieży - piątek (z wyjątkiem 24 lutego) - godz. 19.00;

- dla wszystkich - piątek - godz. 17.30 (wcześniej Wypominki roczne o godz. 17.15).


Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

- niedziela - godz. 17.15


Rekolekcje wielkopostne dla dzieci

- 6-8 marca (poniedziałek-wtorek-środa)


Rekolekcje wielkopostne parafialne

- 5-8 marca (niedziela-poniedziałek-wtorek-środa)


Zapraszamy!

70 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page