top of page
  • ParafiaDobrzany

72. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda


22 października 1948 roku w Warszawie zmarł Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond, Prymas Polski. Jest on Założycielem zgromadzenia zakonnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, którego członkowie (księża i bracia zakonni) - właśnie na polecenie Prymasa Hlonda - jako pierwsi podejmowali pracę duszpasterską na Ziemiach Zachodnich. Do dzisiaj Chrystusowcy pracują w wielu parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, również w naszej w Dobrzanach.

Kard. August Hlond poprzez swoją wielką miłość wobec Kościoła i troskę duszpasterską wobec każdego Polaka, zorganizował zaraz po wojnie 5 administratur apostolskich na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Uczynił to jeszcze przed zerwaniem przez komunistów konkordatu ze Stolicą Apostolską, dzięki czemu dziś - można tak jednoznacznie stwierdzić - na Ziemiach Zachodnich możemy modlić się nie tylko po polsku, ale również być katolikami.

Módlmy się o beatyfikację tego Wielkiego Prymasa Polski. Jego proces beatyfikacyjny został zakończony. Do jego beatyfikacji potrzebny jest cud.

Więcej o Czcigodnym Słudze Bożym można przeczytać (i zobaczyć) na stronach OŚRODKA POSTULATORSKIEGO.


77 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page