top of page
  • ParafiaDobrzany

74. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda

Zaktualizowano: 24 paź 2022


22 października w kalendarzu liturgicznym jest obchodzone wspomnienie św. Jana Pawła II, które zostało ustanowione w rocznicę rozpoczęcia papieskiego pontyfikatu (22.10.1978). W tym dniu przypada także rocznica śmierci (22.10.1948) Czcigodnego Sługi Bożego kard. A. Hlonda, Prymasa Polski i Założyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Z tych okazji w kościele parafialnym w Dobrzanach została uczyniona okolicznościowa dekoracja. Na Mszy św. w sobotę (22.10) modlono się o dar beatyfikacji Prymasa Hlonda, a na niedzielnych Mszach św. ks. Proboszcz nawiązał m.in. do tych dwóch wielkich postaci, włączając do tego tryptyku jeszcze bł. kard. S. Wyszyńskiego. Bo to właśnie Prymas Tysiąclecia w przede dniu inauguracji pontyfikatu, w kościele polskim pw. św. Stanisława w Rzymie, zinterpretował proroctwo umierającego kard. Hlonda o zwycięstwie Maryi, że spełniło się ono w osobie papieża Polaka (na łożu śmierci Prymas Hlond powiedział: "Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Niepokalanej").

W sobotę, 22 października, ks. Proboszcz jako wicepostulator procesu beatyfikacyjnego modlił się także na Mszy św. w bazylice w Gnieźnie, gdzie złożone jest serce Prymasa.


Modlitwa o beatyfikację kard. A. Hlonda:

Boże, nasz Ojcze, dziękuję Ci za to, że dałeś naszej Ojczyźnie Kardynała Augusta Hlonda, Biskupa i Prymasa Polski, wielkiego i żarliwego czciciela Niepokalanej Dziewicy, Matki Twojego Syna i naszej Matki, oraz że uczyniłeś go troskliwym ojcem i opiekunem Polonii Zagranicznej. Racz wzbudzić i w moim sercu gorącą miłość ku Tobie i synowską cześć ku Maryi Wspomożycielce Wiernych, a dla wsławienia Twojego Imienia racz mi udzielić za wstawiennictwem Kardynała Augusta łaski ..........................., o którą pokornie proszę.
Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.
62 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page