top of page
  • ParafiaDobrzany

90. lat istnienia Towarzystwa Chrystusowego

Zaktualizowano: 10 wrz 2022


90 lat temu, powstała nasza Rodzina Zakonna - Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej - Chrystusowcy. Stosowny dekret powołujący do istnienia nowe zgromadzenie zakonne, które miało poświęcić się pracy duszpasterskiej wśród Polaków na emigracji, podpisał 8 września 1932 r. Założyciel kard. Prymas August Hlond, dzisiaj Czcigodny Sługa Boży.

Cała historia rozpoczęła się 23 sierpnia 1932 r., kiedy to Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy wraz z 3 kandydatami na braci zakonnych przyjechał do Potulic koło Nakła.

Po wojnie z kolei, chrystusowcy z powodu niemożliwości wyjazdu za granicę, byli kierowani na tzw. Ziemie Odzyskane. I to właśnie chrystusowcy w większości byli tymi, którzy w zniszczonych kościołach Pomorza Zachodniego odprawiali po raz pierwszy katolicką Mszę św. Do dziś członkowie Towarzystwa Chrystusowego pracują w wielu miejsowościach obecnej Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Bogu niech będą dzięki za ten czas 90. lat istnienia naszego Zgromadzenia Zakonnego.


Więcej na temat głównych obchodów 90. rocznicy powstania Towarzystwa Chrystusowego można przeczytać TUTAJ.


36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page