top of page
  • ParafiaDobrzany

90. lat od przyjazdu I chrystusowców do Potulic


Dokładnie 90 lat temu, w poniedziałek 23 sierpni a 1932 roku o. Ignacy Posadzy wraz z 3 kandydatami na braci zakonnych przyjechał do Potulic koło Nakła, gdzie w udostępnionym pałacu przez hr. Anielę Potulicką miał powstać Dom Macierzysty Nowego Zgromadzenia! O. Ignacy nad ranem odprawił Mszę św. w kaplicy nowicjackiej sióstr Elżbietanek przy ul. Łąkowej w Poznaniu, gdzie przez 6 lat był kapelanem. Słowa Ewangelii z tamtego dnia głęboko wyryły się w jego pamięci i dodały mu wiele otuchy:

"Nie bój się trzódko mała, albowiem spodobało się Ojcu dać wam Królestwo".

Umocniony spotkaniem ze swoim Panem w Eucharystii udał się na dworzec w Poznaniu, gdzie wraz z 3 przyszłymi braćmi zakonnymi wyruszył w drogę do Potulic. W drodze wiele rozmawiał ze swymi towarzyszami o potrzebach Polonii, o nowym Zgromadzeniu i zwracał uwagę na łaskę, która ich spotkała, że mogą uczestniczyć w budowaniu fundamentów nowej społeczności zakonnej.

Na miejscu przywitał ich chlebem i solą zarządca majątku potulickiego, gdyż hrabina w tym czasie leżała unieruchomiona w łóżku.

Dzień ten uważa się za początek Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej!


Dzisiaj (23.08.2022) główne uroczystości odbędą się właśnie w Potulicach, gdzie cały czas posługują chrystusowcy.

Prosimy o modlitwę w intencji wszystkich chrystusowców, a szczególnie o nowe powołania kapłańskie i zakonne!


66 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page