top of page
  • ParafiaDobrzany

Akatyst ku czci św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy


W niedzielę, 10 października 2021, w czasie trwającego "Roku św. Józefa" mieliśmy okazję uczestniczyć w naszym kościele parafialnym w Dobrzanach w przepięknym wydarzeniu-modlitwie, jakim było wykonanie "Akatystu ku czci św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy" przez męski chór pod batutą p. Jakuba Tomalaka. Koncert rozpoczął się o godz. 17.00.

Należy zauważyć, że chór męski pod kierunkiem J. Tomalaka dokonał pierwszego polskiego nagrania Akatystu ku czci św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy. Autorem słów Akatystu jest Piotr Kazański, profesor Moskiewskiej Akademii Duchownej (pierwsze wydanie w 1871 r.). Na krążku znajdują się również dwie zupełnie nowe kompozycje utrzymane w duchu muzyki cerkiewnej. Akatyst to hymn chrześcijańskich kościołów wschodnich, którego początki sięgają aż V wieku. Pierwsze wydanie Akatystu do św. Józefa pochodzi z 1871 roku i zostało wykonane w Kaplicy Cudownego Obrazu Świętego Józefa Kaliskiego. Jego tekst został napisany przez emerytowanego profesora Moskiewskiej Akademii Duchownej – Piotra Kazańskiego. Do jego zatwierdzenia przez Kościół Prawosławny doszło w 1871 roku po trzech latach badań. Autorowi tekstu udało się odpowiedzieć na potrzeby duchowe ludowej religijności. Zauważalne są w nim odniesienia do Ewangelii św. Mateusza i Łukasza, Protoewangelii Jakuba, Historii Józefa Cieśli oraz ,,Życia Bogarodzicy” autorstwa Epifaniusza. Oryginalna modlitwa kończąca Akatyst została zastąpiona wezwaniem do św. Józefa – szafarza łask (informacja ze strony: abbapater.pl).

Artyści zostali z nami na wieczornej Mszy św., podczas której wykonali również kilka pieśni.

Płytę z "Akatystem" można zamówić na stronie abbapater.pl

Fragment koncertu:178 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page