top of page
  • ParafiaDobrzany

Artykuł o św. Józefie z KępnaW ostatnim numerze (34/22 VIII 2021) "Niedzieli", a dokładnie w dodatku "Kościół nad Odrą i Bałtykiem" na stronie IV ukazał się artykuł ks. R. Gołębiowskiego pt. "Peregrynujący św. Józef". Artykuł ten prezentuje po krótce kościół filialny pw. św. Józefa w Kępnie oraz przedstawia podjętą inicjatywę peregrynacji kopii obrazu św. Józefa po parafii św. Michała Archanioła w Dobrzanach.

Treść artykułu poniżej:

 

Peregrynujący św. Józef


Tym razem pukamy do drzwi kościoła, który należy do wspólnoty wiernych parafii św. Michała Archanioła w Dobrzanach.

Kościół św. Józefa w Kępnie (niem. Kempendorf) powstał w XIX wieku, na rzucie prostokąta. Wybudowany został z kamienia polnego i cegły. Od strony zachodniej do świątyni dostawiono w XVIII wieku dwukondygnacyjną, ryglową wieżę, która została przykryta barokowym, cynowym hełmem.

Remont i duch modlitwy

Na wyposażeniu kościoła znajduje się: drewniana ambona z XIX wieku, wiszący świecznik z przełomu XIX i XX wieku, oraz mosiężny świecznik o dwunastu ramionach, który przerobiony został na wiszący, elektryczny żyrandol. Kościół został poświęcony św. Józefowi w 1957 r.

Honory gospodarza pełni w Dobrzanach ks. dr Bogusław Kozioł, chrystusowiec - postulator procesów beatyfikacyjnych sługi Bożego kard. Augusta Hlonda oraz o. Ignacego Posadzego. Jest proboszczem od ponad roku a parafia w Kępnie liczy 208 osób.

Tutejszy kościół jest na etapie poważnego remontu, który dotyczy zabytkowej wieży. Budową opiekuje się p. Tadeusz, który przyjął mnie serdecznie ukazując postęp prac. Po wejściu do kościoła dostrzegamy dwa akcenty związane z patronem świątyni. W prezbiterium króluje zabytkowa rzeźba św. Józefa, a na ścianie bocznej wisi sporych rozmiarów obraz, który przez długie lata znajdował się w zakrystii. Ksiądz Bogusław z racji przeżywanego roku umieścił go w przestrzeni nawowej, by wzmacniał całokształt kultu oddawanego św. Józefowi.

Pakiet duchowy

Niezwykłą inicjatywą ks. proboszcza było zlecenie wykonania malej kopii tego obrazu, która od dłuższego czasu peregrynuje po całej parafii. Ta głęboka i ważna pielgrzymka obrazu rozpoczęła się w Kępnie, od św. Józefa, i przez wszystkie kościoły filialne dotrze do Dobrzan. Schemat wizyty w domach jest podobny - obejmuje 24 godzinny pobyt we wspólnocie rodzinnej, która sama jest animatorem modlitwy, a następnie przekazuje obraz kolejnej rodzinie. W duchowym pakiecie znajduje się modlitewnik, księga pamiątkowa peregrynacji, do której wierni wpisują swoje prośby kierowane do św. Józefa oraz małe obrazki wędrującego obrazu wraz z modlitwy zawierzenia rodzin. Ksiądz Boguslaw dodaje, że odwiedzając niektóre rodziny dostrzegł atmosferę święta, gdy rodziny umieszczają obraz w centralnym miejscu mieszkania i ozdabiają kwiatami.

Na dwa dni obraz pojechał także do Stargardu do rodziny ks. Daniela Głoćki, chrystusowca, posługującego w Anglii, którego rodzice mieszkali wiele lat w Dobrzanach. W Kępnie duszpasterzuje ks. Marcin Bińkowski, chrystusowiec. We wtorki odprawiana jest tu Msza św., a ks. Marcin nabożeństwem z modlitwami Józefowymi przed Eucharystią, a później homiliami, rozbudza jeszcze większy kult św. Józefa. Podniośle przezywany jest odpust 19 marca wraz z procesją eucharystyczną wiodącą uliczkami Kępna. Figura patrona przed domem parafialnym, na trwale wpisze się w krajobraz tutejszej parafii.

 

W kontekście powyższego artykułu pragniemy poinformować, że 22 sierpnia obraz rozpoczął swoją peregrynację po Błotnie.

147 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page