top of page
  • ParafiaDobrzany

Boże Ciało


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana popularnie uroczystością Bożego Ciała, przypadła w bieżącym roku 16 czerwca. Porządek Mszy św. w kościele parafialnym był niedzielny. Centralna Msza św., z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy, została odprawiona o godz. 11.00. Przewodniczył jej ks. Bogusław Burgat, Wikariusz Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Ołtarze w tym roku zostały ustawione i przygotowane według schematu: I ołtarz - "Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje" - przed krzyżem misyjnym na placu kościelnym (Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Caritas, rodzice Liturgicznej Służby Ołtarza); II ołtarz - "Jedli i nasycili się"- w głównym wejściu do Urzędu Miejskiego (p. Burmistrz z Pracownikami Urzędu, Rada Miejska i Rada Parafialna); III ołtarz - "Przyjdźcie, bo wszystko już gotowe" - przed krzyżem na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła i Zielonej (Rodzice tegorocznych dzieci pierwszokomunijnych); IV ołtarz - "Wytrwajcie w miłości"- na schodach prowadzących na cmentarz na ul. Dworcowej (Róże Różańcowe Rodziców, Męski Różaniec, Wojownicy Maryi).

Przy ostatnim ołtarzu ks. Wikariusz Generalny wygłosił kazanie, wskazując m.in. na złudność i kruchość ludzkich planów. Pokazała to pandemia, trwająca wojna na Ukrainie a teraz dotykający nas coraz bardziej kryzys ekonomiczny. Jedynym Ratunkiem i trwałą Skałą jest Jezus Chrystus. Przy Nim człowiek nigdy się nie zawiedzie.

W naszej parafii procesje eucharystyczne zostały odprawione również na naszych filiach. I tak: ks. Marcin dziś o godz. 9.00 odprawił Mszę św. w Szadzku, a potem wyruszył w procesji również do czterech ołtarzy aż do bloków w kierunku Odargowa. Z kolei dzień wcześniej, we środę, odprawił Mszę św. o godz. 17.00 w Kępnie, a potem bez ołtarzy, ale przeszedł w procesji eucharystycznej po miejscowości.

Natomiast ks. Sebastian również we środę odprawił Msze św. z procesjami eucharystycznymi - wraz z ołtarzami - w Błotnie i Ognicy. W samą uroczystość Bożego Ciała odprawił Msze św. i poprowadził procesje także z ołtarzami w Krzemieniu i w Bytowie.

Dziękujemy każdemu - czy to na filiach, czy w Dobrzanach - kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do tego, że tegoroczne obchody Bożego Ciała zostały odprawione bardzo pięknie i jak wierzymy na większą chwałę Boga. Dziękujemy także za piękną frekwencję na procesjach eucharystycznych. Była to rzeczywiście wspaniała manifestacja naszej wiary.


498 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page