• ParafiaDobrzany

Boże Ciało


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana popularnie uroczystością Bożego Ciała, przypadła w bieżącym roku 16 czerwca. Porządek Mszy św. w kościele parafialnym był niedzielny. Centralna Msza św., z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy, została odprawiona o godz. 11.00. Przewodniczył jej ks. Bogusław Burgat, Wikariusz Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Ołtarze w tym roku zostały ustawione i przygotowane według schematu: I ołtarz - "Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje" - przed krzyżem misyjnym na placu kościelnym (Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Caritas, rodzice Liturgicznej Służby Ołtarza); II ołtarz - "Jedli i nasycili się"- w głównym wejściu do Urzędu Miejskiego (p. Burmistrz z Pracownikami Urzędu, Rada Miejska i Rada Parafialna); III ołtarz - "Przyjdźcie, bo wszystko już gotowe" - przed krzyżem na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła i Zielonej (Rodzice tegorocznych dzieci pierwszokomunijnych); IV ołtarz - "Wytrwajcie w miłości"- na schodach prowadzących na cmentarz na ul. Dworcowej (Róże Różańcowe Rodziców, Męski Różaniec, Wojownicy Maryi).

Przy ostatnim ołtarzu ks. Wikariusz Generalny wygłosił kazanie, wskazując m.in. na złudność i kruchość ludzkich planów. Pokazała to pandemia, trwająca wojna na Ukrainie a teraz dotykający nas coraz bardziej kryzys ekonomiczny. Jedynym Ratunkiem i trwałą Skałą jest Jezus Chrystus. Przy Nim człowiek nigdy się nie zawiedzie.

W naszej parafii procesje eucharystyczne zostały odprawione również na naszych filiach. I tak: ks. Marcin dziś o godz. 9.00 odprawił Mszę św. w Szadzku, a potem wyruszył w procesji również do czterech ołtarzy aż do bloków w kierunku Odargowa. Z kolei dzień wcześniej, we środę, odprawił Mszę św. o godz. 17.00 w Kępnie, a potem bez ołtarzy, ale przeszedł w procesji eucharystycznej po miejscowości.

Natomiast ks. Sebastian również we środę odprawił Msze św. z procesjami eucharystycznymi - wraz z ołtarzami - w Błotnie i Ognicy. W samą uroczystość Bożego Ciała odprawił Msze św. i poprowadził procesje także z ołtarzami w Krzemieniu i w Bytowie.

Dziękujemy każdemu - czy to na filiach, czy w Dobrzanach - kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do tego, że tegoroczne obchody Bożego Ciała zostały odprawione bardzo pięknie i jak wierzymy na większą chwałę Boga. Dziękujemy także za piękną frekwencję na procesjach eucharystycznych. Była to rzeczywiście wspaniała manifestacja naszej wiary.


494 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie