• ParafiaDobrzany

Dożynki w sołectwach


Koniec sierpnia to czas żniw i zbierania plonów ziemi. Czas ten związany jest z dziękczynieniem Panu Bogu przede wszystkim za chleb, bo przecież - jak mówi jedno z czytań mszalnych przewidzianych na ten obchód - Stwórca "nam wszystkiego obficie udziela do używania" (1Tm 6,18).

W sobotę, 20 sierpnia Msze dziękczynne za zabiory zostały odprawione na dwóch naszych filiach - w Szadzku o godz. 15.00 (Mszę św. odprawił ks. Sebastian) i w Ognicy o godz. 16.00 (Mszę odprawił ks. Proboszcz). Mieszkańcy obydwu wiosek przygotowali wieniec żniwny, a po zakończeniu dziękczynienia w kościele dalsza część uroczystości miała miejscu na boisku w Szadzku a w Ognicy na świetlicy. W Szadzku zabawie towarzyszył śpiew kapeli "Biesiada". W Ognicy obchód dożynkowy był nieco skromniejszy (bez muzyki) z racji śmierci - która dotknęła wszystkich - jednego z mieszkańców. W obydwu miejscach swoją obecnością dożynkowe obchody uświetnił Burmistrz Dobrzan wraz ze swoją Małżonką i córką.

Z kolei w niedzielę, 21 sierpnia, ks. Sebastian podczas Mszy św. o godz. 8.00 poświęcił wieniec dożynkowy w Krzemieniu. Z kolei świętowanie w świetlicy rozpoczęło się o godz. 14.00.

Przy okazji dożynek warto także zauważyć jeszcze jedną uroczystość, która miała miejsce w ostatnim czasie. Otóż Rodzinne Ogródki Działkowe im. T. Kościuszki w Dobrzanach obchodzą w bieżącym roku swoją 55. rocznicę istnienia. Stąd też w sobotę, 20 sierpnia o godz. 15.00 ks. Proboszcz poświęcił teren ogródków, prosząc o Boże błogosławieństwo dla wszystkich przebywających w tym miejscu. Była to też okazja do dziękczynienia za nowe ogrodzenie oraz podsumowano program "Społecznik". Podczas tej uroczystości również obecny był Pan Burmistrz.

71 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie