top of page
  • ParafiaDobrzany

Dożynki w sołectwach


Koniec sierpnia to czas żniw i zbierania plonów ziemi. Czas ten związany jest z dziękczynieniem Panu Bogu przede wszystkim za chleb, bo przecież - jak mówi jedno z czytań mszalnych przewidzianych na ten obchód - Stwórca "nam wszystkiego obficie udziela do używania" (1Tm 6,18).

W sobotę, 20 sierpnia Msze dziękczynne za zabiory zostały odprawione na dwóch naszych filiach - w Szadzku o godz. 15.00 (Mszę św. odprawił ks. Sebastian) i w Ognicy o godz. 16.00 (Mszę odprawił ks. Proboszcz). Mieszkańcy obydwu wiosek przygotowali wieniec żniwny, a po zakończeniu dziękczynienia w kościele dalsza część uroczystości miała miejscu na boisku w Szadzku a w Ognicy na świetlicy. W Szadzku zabawie towarzyszył śpiew kapeli "Biesiada". W Ognicy obchód dożynkowy był nieco skromniejszy (bez muzyki) z racji śmierci - która dotknęła wszystkich - jednego z mieszkańców. W obydwu miejscach swoją obecnością dożynkowe obchody uświetnił Burmistrz Dobrzan wraz ze swoją Małżonką i córką.

Z kolei w niedzielę, 21 sierpnia, ks. Sebastian podczas Mszy św. o godz. 8.00 poświęcił wieniec dożynkowy w Krzemieniu. Z kolei świętowanie w świetlicy rozpoczęło się o godz. 14.00.

Przy okazji dożynek warto także zauważyć jeszcze jedną uroczystość, która miała miejsce w ostatnim czasie. Otóż Rodzinne Ogródki Działkowe im. T. Kościuszki w Dobrzanach obchodzą w bieżącym roku swoją 55. rocznicę istnienia. Stąd też w sobotę, 20 sierpnia o godz. 15.00 ks. Proboszcz poświęcił teren ogródków, prosząc o Boże błogosławieństwo dla wszystkich przebywających w tym miejscu. Była to też okazja do dziękczynienia za nowe ogrodzenie oraz podsumowano program "Społecznik". Podczas tej uroczystości również obecny był Pan Burmistrz.

76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page