top of page
  • ParafiaDobrzany

Narodowe Święto Niepodległości

Zaktualizowano: 13 lis 2019


11 listopada świętowaliśmy 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.


O godz. 11:00, w naszym parafialnym kościele, chór Apasjonata zaprezentował kilkuminutowy koncert pieśni patriotycznych. Następnie została odprawiona przez ks. Proboszcza i ks. Michała uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.


Podczas homilii okolicznościowej ks. Proboszcz wskazał m.in. czym jest wolność i patriotyzm. Powołał się na słowa św. Jana Pawła II, który mówił do polskich parlamentarzystów, że "Wolność wymaga nieustannego wysiłku w jej umacnianiu i przeżywaniu. A najwspanialszym jej wypełnieniem jest miłość, która urzeczywistnia się w oddaniu i służbie". Kaznodzieja przywołał również słowa Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, który podał definicję patriotyzmu - "Patriotyzm polega na: wierze w państwo; karności obywatelskiej; na pracy i poświęceniu dla państwa. Nie jest nim: fanatyzm; egoizm indywidualny lub partyjny; krzykliwość. Patriotyzm to nie pasywność, bierność, ślepa obojętność, nie spokój nieczynny i zasklepiony w małym kółku czy w sobie, lecz udział, interesowanie, współpraca zgodnie z przepisami, z potrzebami, z nakazami narodowego i obywatelskiego sumienia". Odniósł się także do Ewangelii dnia, a szczególnie do słów mówiących o przebaczeniu i w ich kontekście zaapelował o budowanie wszystkich relacji ludzkich na bazie przebaczenia. "Jakżeż inaczej wyglądałoby nieraz nasze życie, gdybyśmy umieli stosować tę właśnie zasadę w naszych relacjach z innymi. Myślę tutaj o tym wymiarze ogólnonarodowym, ale przede wszystkim o tym wymiarze naszych małych ojczyzn, którymi są nasze rodziny, miejsca pracy, sąsiedztwo. Ile nieraz tam nie-zgody i nienawiści, wzajemnego obrażania, i to z błahego powodu np. różnicy w poglądach politycznych. Potrzeba zatem ciągle stosować zasadę przebaczania. Jest to warunek konieczny tego, aby nie tylko w tym zacietrzewieniu nie stracić pamięci o historii, ale także aby nie stracić wolności, która jest nam przecież dana i zadana".


Po błogosławieństwie liturgicznym Panowie Bogdan Syganiec, Zastępca Burmistrza i Wiesław Borzęcki, Przewodniczący Rady Gminy złożyli wieniec pod tablicą niepodległościową.


Natomiast po zakończonej Mszy św. część uczestników uroczystości udała się na plebanię, aby tam przy kawie i cieście, a także przy akompaniamencie akordeonu śpiewać wspólnie piosenki i pieśni patriotyczne.


Przy tej okazji pragniemy wyrazić jeszcze raz nasze podziękowanie dla Pracowników Urzędu Gminy za udekorowanie kościoła, za zorganizowanie mini wystawy pt. "Ojcowie Niepodległej" oraz za przygotowanie śpiewu na plebanii wraz ze słodkim poczęstunkiem. Również słowo "dziękuję" kierujemy pod adresem chóru Apasjonata za przygotowanie koncertu i oprawę muzyczną wraz z Panem Organistom podczas Mszy św.Zdjęcia: Piotr Fidler, dobrzany.pl

123 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page