top of page
  • ParafiaDobrzany

Nowe wyposażenie kościoła w Odargowie


Podczas remontu wieży w kościele w Odargowie została zdjęta spod krzyża zniszczona od pocisków kula, symbolizująca glob ziemski. Kula ta została podziurawiona na początku marca 1945 r. (wyzwolenie Dobrzan nastąpiło 2 marca 1945) przez żołnierzy jednego z oddziałów wojsk rosyjskich (do Dobrzan weszły wtedy oddziały: I Frontu Białoruskiego, 3. Armii Uderzeniowej, I Armii Pancernej - nie wiadomo, który z tych oddziałów doszedł do Odargowa). Żołnierze rosyjscy, których sztab znajdował się w jednym z domów znajdujących się obecnie przy drodze obok kościoła w Odargowie, urządzili sobie "konkurs" strzelania do krzyża na wieży. Krzyż miał kilka dziur (podczas ostatniego remontu został naprawiony i wrócił na swoje miejsce), a kula znajdująca się pod nim została praktycznie podziurawiona jak sito (na zdjęciu widać kulę od strony przeciwnej do kierunku strzałów), stąd musiała być wymieniona na nową.

Podczas ostatniej wizytacji ks. abp Andrzej Dzięga zasugerował, aby tak podziurawiona kula spod krzyża znalazła swoje odpowiednie miejsce i w ten sposób, by była niemym świadkiem bestialstwa żołnierzy, którzy mieli przynieść wyzwolenie.

Na tę kulę wykonano odpowiednią gablotę.

Drugim nowym elementem jest feretron z podstawą pod obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Obydwa przedmioty zostały wykonane przez Rzemieślniczy Zakład Stolarski Zbigniewa Jezierskiego z Glewic.


219 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page