top of page
  • sstawierej

Obóz narciarski Międzybrodzie Bialskie / Szczyrk 2022


W pierwszym tygodniu ferii zimowych grupa 30 młodych ludzi z naszej parafii i okolic, wraz z kilkoma osobami dorosłymi i z opiekunami, pojechała na narty do Szczyrku. 31 stycznia zameldowaliśmy się w Ośrodku Rekolekcyjno-Wypoczynkowym ORIONÓWKA w Międzybrodziu Bialskim (ok. 20 km od Szczyrku, 18 km od Żywca, 46 km od Wisły) i przez kolejne cztery dni uprawialiśmy białe szaleństwo. Na stokach Szczyrku jeździła silna grupa narciarskich zawodowców, z Ks. Proboszczem na czele. Natomiast początkujący w pierwszy dzień uczyli się jeździć na nartach na Górze Żar, oddalonej o 9 km od naszego ośrodka (widzieliśmy ją z okien, ponieważ jest po drugiej stronie jeziora-zbiornika wodnego, powstałego z zapór Tresna i Porąbka. Orionówka jest malowniczo położona nad zbiornikiem Tresna).


Mieliśmy też grupę turystyczną, która powiększała się z dnia na dzień. Od drugiego dnia pobytu zawodowcy i część początkujących, która załapała narciarskiego bakcyla, jeździli już razem w Szczyrku, a turyści zwiedzali okolicę. Najpierw sam Szczyrk, z wyprawą górską po szczytach Beskidu, gdzie po wjeździe na Skrzyczne kolejką linową spotkaliśmy straszną śnieżycę. Potem Wadowice - Muzeum w Domu Rodzinnym św. Jana Pawła II, bazylikę wadowicką oraz obowiązkowe kremówki. Wreszcie w piątek zmieniliśmy zimowe sporty na letnie szaleństwo, bawiąc się silną grupą w Parku Wodnym Tropikana w Hotelu Gołębiewski w Wiśle. W tzw. międzyczasie, w czwartkowy wieczór odbył się kulig po Międzybrodziu Bialskim i Żywieckim, zakończony ogniskiem na śniegu, w lesie.


Centralnym punktem harmonogramu każdego dnia była Msza św. Podczas pobytu na obozie przeżywaliśmy Święto Ofiarowania Pańskiego, błogosławiliśmy chorych na gardło we wspomnienie św. Błażeja, celebrowaliśmy w formie nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu Godzinę Świętą w pierwszy czwartek miesiąca oraz Mszę św. w pierwszy piątek miesiąca. W środę nasi kapłani przeżywali Święto Życia Konsekrowanego, czyli wszystkich osób, które ofiarowały swoje życie Bogu na wyłączną służbę w życiu zakonnym. W Dobrzanach posługują Księża Chrystusowcy, a Orionówkę prowadzą Księża Orioniści ze Zgromadzenia Małe Dzieło Opatrzności, założonego przez św. ks. Alojzego Orione w 1893 r. w Tortonie we Włoszech jako zakon pracujący na rzecz ubogich, bezdomnych i odtrąconych przez społeczeństwo, który prowadzi też działalność misyjną i wychowawczą. Świętowaliśmy więc wspólnie z ks. Damianem Stawickim FDP, dyrektorem ośrodka.


W okolicach Szczyrku spędziliśmy bardzo intensywne pięć dni, które będziemy długo wspominać. Kolejny tydzień ferii przeznaczamy na odpoczynek po odpoczynku.

Poniżej zdjęcia i filmy z tego udanego zimowiska. Na nartach spotkamy się za rok!


Ks. Seb.245 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page