top of page
  • ParafiaDobrzany

Odpust w kaplicy w Szadzku


Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Choć jest ono jednym z najmłodszych w kalendarzu liturgicznym, ukazuje jedną z najważniejszych prawd chrześcijaństwa. Można powiedzieć, że zostało ustanowione na prośbę samego Jezusa, przekazaną w objawieniach św. s. Faustynie Kowalskiej.

Jezus zwrócił się do s. Faustyny w następujący sposób: "Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski" (Dz. 699).

W naszej parafii mamy tę łaskę, że jedna z kaplic filialnych (w Szadzku) jest pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia. Stąd w uroczystość Bożego Miłosierdzia, przypadającą w bieżącym roku 24 kwietnia, mogliśmy w tej kaplicy przeżywać odpust.

Msza odpustowa rozpoczęła się o godz. 15.00. Przewodniczył jej ks. Proboszcz, a kazanie wygłosił ks. Marcin, który posługuje w tej części parafii. Po zakończonej Eucharystii było wystawienie Najświętszego Sakramentu i wszyscy odmówili koronkę do Bożego Miłosierdzia, zawierzając Bogu wszystkie sprawy naszych rodzin, parafii, a przede wszystkim mieszkańców Szadzka.

Podczas uroczystości śpiew prowadziła kapela "Biesiada". Odpust zgromadził wiele osób, nie tylko mieszkańców Szadzka, ale także choćby nawet z Dobrzan i Odargowa.

Po uroczystościach w kaplicy cały obchód przeniósł się na zewnątrz, na plac przy ruinach kościoła. Tam z kolei można było do woli nasycić się przy stole biesiadnym, tym bardziej, że również tam czas swoim śpiewem umilał zespoł "Biesiada".

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się czynnie w przygotowanie odpustu - i zarówno od strony duchowej, jak i kulinarnej. Za każde dobro niech Pan hojnie wynagrodzi.


42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page