top of page
  • ParafiaDobrzany

Ogłoszenia na III Niedzielę Wielkiego Postu


1. W związku z rozpowszechniającą się pandemią koronowirusa, w naszej parafii zostały wprowadzone następujące zmiany:

- do odwołania wprowadzono dodatkowe Msze św. I tak, sobotnia wieczorna Msza o godz. 18.00 jest już Mszą niedzielną. W niedzielę zaś dodatkowo będzie Msza św. o godz. 10.00. A zatem dla jasności Msze niedzielne będą w następującym porządku: w sobotę o godz. 18.00, w niedziele - 9.00, 10.00, 11.00 i 18.00.

Proszę jednak, aby na Mszach nie było więcej niż 50 osób. Jeżeli liczba zostanie przekroczona, to bardzo proszę, aby osoby pozostały na zewnątrz, gdzie też może być do 50 osób. Będzie włączony głośnik.

Zachęcam jednak do skorzystania z dyspensy ks. Arcybiskupa, która pozwala pozostać w domu, ale pod wa-runkiem obejrzenia transmisji Mszy św. w telewizji lub wysłuchania jej przez radio. Nie będzie to żadnym grzechem, a wręcz przeciwnie będzie to wyrazem miłości wobec innych i siebie. Przykładowe godziny transmisji Mszy są następujące: TVP 1 - godz. 7.00, Polskie Radio 1 - 9.00, TV Trwam - 9.30, TVP 1 - 11.00, TV Polonia - 13.00.

Komunię Świętą przyjmujemy tak jak do tej pory, czyli do ust. Gdyby ktoś jednak chciał przyjąć na rękę, to kapłan udzieli takiej osobie Komunii, z tym, że bardzo proszę o spożycie Jej przy księdzu, mając wielki szacunek do Hostii. Przed przyjęciem Komunii - jeżeli komuś na to pozwala zdrowie - należy przyklęknąć na jedno kolano.

Kapłan przed udzielaniem Komunii św. jest zobowiązany do dokonania dezynfekcji rąk.

- zostały zawieszone wszystkie spotkania formacyjne, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Dzieci i młodzież powinna pozostać w domu, gdyż jest to dla nich czas kwarantanny. Ważne jest to, aby nie tylko nie przychodziły do kościoła, ale także, aby nie były zabierane w inne miejsca.

- odwołuję nabożeństwo Gorzkich Żali. Zamiast tego zachęcamy do rozważania Męki Pańskiej w swoim domu. Dziś zresztą warunki technologiczne pozwalają nam na wysłuchanie śpiewu Gorzkich Żali np. przez Internet.

- jedynym nabożeństwem, które pozostawiamy w tygodniu - o ile nie nastąpią kolejne obostrzenia - jest Droga Krzyżowa dla dorosłych o godz. 17.30.

- Od poniedziałku będzie natomiast wystawienie Najświętszego Sakramentu już od godz. 15.00 do Mszy, i możliwość prywatnej adoracji i modlitwy. Wtedy też w kościele będzie dyżurował ksiądz, gdyby ktoś zechciał skorzystać z sakramentu pokuty. Zresztą jako księża pozostajemy do Waszej dyspozycji cały czas, szczególnie gdyby była potrzeba udania się z Sakramentami do chorych. Proszę nas o tym poinformować.


2. Zostały odwołane rekolekcje parafialne oraz wizytacja biskupia. Co do I Komunii, proszę nas nie pytać, czy się odbędzie, gdyż jak widzicie sytuacja jest bardzo dynamiczna, i dziś naprawdę nikt nie wie, co będzie jutro.

Jednak mimo trudnego czasu nie popadajmy w panikę i lęk. Wzmóżmy naszą modlitwę. Niech ten czas Wielkiego Postu będzie - jak nazwał go ks. Arcybiskup - „czasem Nawrócenia i Pojednania. Czasem osobistych Rekolekcji. Czasem odrodzenia Domowego Chrześcijaństwa w rodzinach”.

Zachęcam do prywatnej adoracji, modlitwy, a w sposób szczególny do modlitwy różańcowej w swoich do-mach, każdego dnia o godz. 20.30. Uczyńmy to w łączności z całą parafią. My, księża, również będziemy modlić się w naszej kaplicy zakonnej o tej porze na różańcu.


3. Można nabywać świece i baranki wielkanocne od Caritas.


4. Spotkanie dzieci w Stargardzie zostało wstępnie przeniesione z 28 marca na 2 maja.


5. W zeszłą niedzielę na ogrzewanie złożyliście 1 600 zł. Z serca dziękuję za ofiary.


6. Dziękuję naszej Ochotniczej Straży Pożarnej za prace wykonane przy drzewostanie obok kościoła. Dziękuję również wszystkim Panom, którzy czynnie zaangażowali się w porządkowanie gałęzi i pni.


7. W nadchodzącym tygodniu będziemy musieli umyć i zdezynfekować kościół. Jak tylko otrzymam odpowiednie środki, to poinformuję o tym, prosząc o pomoc, tym razem szczególnie Panie.


8. W minionym tygodniu odeszły od nas do wieczności śp. Elżbieta Kubiak z Kóz i śp. Jadwiga Kazimierczak z Bytowa, której pogrzeb będzie w poniedziałek. Przy okazji tej informacji, bardzo proszę, aby uczestniczyła w nim tylko najbliższa rodzina. Również ze względu na postawione obostrzenia liczby 50 osób podczas zgromadzenia.


ks. Bogusław Kozioł SChr, proboszcz

268 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page