top of page
  • ParafiaDobrzany

Ogłoszenia na Niedzielę "Gaudete"


III Niedziela Adwentu „Gaudete” - 13 grudnia 2020 -


1. Dziękuję za odpowiedź na mój apel z ubiegłej niedzieli, aby przeżywać Adwent przez uczestnictwo w Roratach. Dziękuję szczególnie LSO. Nie ustawajmy jednak w naszych postanowieniach i nadal uczestniczmy w Roratach o 6.30.

Mamy tylko jeszcze jedną prośbę - przynosząc ze sobą świece uważajmy, żeby nie pobrudzić siebie, innych, ani ławek i posadzki, jak również nie wylewajmy wosku na kostkę przed kościołem. Trudno jest to później posprzątać.


2. Okazja do spowiedzi będzie codziennie pół godziny przed Mszą, a rano także podczas Rorat. Dodatkowo w przyszłą niedzielę spowiedź będzie przed każdą Mszą, jak i w trakcie. Przyprowadźcie do spowiedzi dzieci, szczególnie te, które w tym roku przyjęły I Komunię. Podczas Świąt będzie sprawowana Msza św. w ich intencji.


3. Informacja na temat kolędy po świętach - ponieważ cały czas panuje epidemia stąd ks. Arcybiskup postanowił, że wizyta duszpasterska w tradycyjnym okresie Bożego Narodzenia jest przeniesiona na inny termin, a nawet jest zachęta, aby wizytę duszpasterską rozciągnąć na cały rok. Oznacza to, że kapłani po Świętach nie będą chodzić od domu do domu, by spotkać się z rodzinami i pobłogosławić domy i mieszkania. Aby jednak na początku Nowego Roku udzielić błogosławieństwa kapłańskiego poszczególnym rodzinom i domom, będziemy zapraszać wszystkich do kościołów według wyznaczonego porządku. Grafik ten został już wywieszony w gablocie. Wówczas będzie sprawowana Msza św. w intencji mieszkańców danej miejscowości, czy też poszczególnych ulic. Poświęcimy kredę, by móc nią oznaczyć drzwi naszych mieszkań symbolem C+M+B+2021. Rozdamy kartki z modlitwą do odmówienia w domu przez kogoś z rodziny. Przynieście ze sobą także pojemniczki z wodą, którą pobłogosławimy, abyście mogli później nią pokropić swoje mieszkania. Po Mszy św. możemy pozostać jeszcze w kościele, aby pokolędować, czy też porozmawiać na wspólne tematy. Taki jest bowiem zawsze sens wizyty duszpasterskiej - ma być to modlitwa błogosławieństwa domu i rodziny, rozmowa duszpasterska i katecheza rodzinna. Z tym, że w dobie epidemii pokropienia domu, na mocy przyjętego sakramentu chrztu, może dokonać każdy ochrzczony, np. ojciec rodziny.

W wyjątkowych sytuacjach - gdyby ktoś chciał zaprosić do siebie księdza, bo np. wyremontował mieszkanie, wprowadził się do nowego domu, itd. - to taka wizyta księdza jest możliwa, ale po wcześniejszym umówieniu się z konkretnym księdzem, na konkretną porę. Proponujemy jednak, aby - tak jak pisał o tym ks. Arcybiskup - rozciągnąć wizytę kapłana na cały rok - aby móc wtedy pomodlić się wspólnie, na spokojnie porozmawiać, zapytać o nurtujące sprawy. Jest to pewnego rodzaju nowość w duszpasterstwie, ale wszystko na to wskazuje, że pewnie tak będzie wyglądać przyszłość nas wierzących. I podobnie, jak epidemia przybliżyła do siebie wiele rodzin, tak pewnie sprawi, że duszpasterstwo stanie się bardziej indywidualne i będzie odpowiadać na potrzeby tych, którzy tego pragną.

Msze kolędowe rozpoczniemy od 2 stycznia od Mszy św. w świetlicy w Kozach. Później będą Dobrzany, a na końcu kościoły i kaplice filialne. Msza w Dobrzanach będzie zawsze o godz. 18.00, a na wioskach o godz. 17.00.

Przy okazji informacji na temat wizyty duszpasterskiej pragniemy bardzo serdecznie podziękować za ofiary, które składacie na utrzymanie parafii - w sposób tradycyjny na tacę, czy też wpłacając na konto parafialne. Gdyby ktoś chciał z kolei przy okazji tych Mszy kolędowych złożyć jakąś ofiarę, to będzie to można uczynić przez włożenie ofiary do koperty i zostawienie jej w kościele w wystawionym koszyczku. Za każdy gest życzliwości z serca dziękujemy, szczególnie teraz, gdy zmniejszyła się również liczba osób w kościele.


4. W kruchcie są do nabycia opłatki i świece. Na stojaku są wystawione kartki na Wypominki roczne. W przyszłą niedzielę będą jeszcze kalendarze na Nowy Rok, jak również „Ewangelie na 2021 rok. Słowo na każdy dzień”.

Świece Caritas można także nabyć w sklepie „Lewiatan” na ul. Mickiewicza oraz w sklepie „Tomas Market”.


5. Parafialny Zespół Caritas wraz z Caritas Archidiecezji przygotował 30 paczek żywnościowych, które już częściowo zostały rozwiezione do osób starszych. Otrzymaliśmy także 3 wypełnione torby miłosierdzia, które trafią do najbardziej potrzebujących w naszej parafii. Serdecznie dziękujemy darczyńcom. Dziękujemy także firmie „Eldis” Państwu Zofii i Stanisławowi Dziwińskim oraz ich pracownicom za sprawne przygotowanie paczek. Dziękujemy też wszystkim członkom Caritas za wielką troskę - zresztą jak zawsze - przy organizowaniu tego typu akcji miłosierdzia.


6. INTENCJE mszalne.

ks. Bogusław Kozioł SChr, proboszcz

334 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page