top of page
  • ParafiaDobrzany

Parafialne obchody 90-lecia istnienia Towarzystwa Chrystusowego


23 sierpnia 1932 r. sługa Boży ks. Ignacy Posadzy wraz z pierwszymi kandydatami na braci zakonnych przyjechali do Potulic koło Nakła. W ten sposób dano początek Towarzystwu Chrystusowemu dla Polonii Zagranicznej (wówczas "dla Wychodźców"). Natomiast 8 września 1932 r. Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond, Prymas Polski, Założyciel Towarzystwa Chrystusowego podpisał Dekret erygujący nową wspólnotę zakonną, pisząc też dla niej Konstytucje zakonne.

Stąd więc chrystusowcy na całym świecie rok 2022 r., a zwłaszcza miesiące sierpień i wrzesień, przeżywają w duchu wdzięczności Panu Bogu za 90. lat istnienia.

Główne uroczystości odbyły się 23 sierpnia w Potulicach i 8 września w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. Na parafiach, na których posługują chrystusowcy, dzień świętowania został wyznaczony na niedzielę, 11 września.

Również i w naszej parafii, w której od wojny posługują chrystusowcy (pierwszym proboszczem był ks. Kazimierz Rudawski SChr) dzień ten obchodzony był pod znakiem 90. rocznicy powstania Towarzystwa Chrystusowego.

W kościele parafialnym została przygotowana specjalna dekoracja na tę okoliczność, a podczas wszystkich Mszy św. w homilii były czytane teksty Ojca Ignacego, przybliżające tamto wydarzenie. Natomiast po Komunii św. na wszystkich Mszach św. w kościele parafialnym odśpiewano radosne Te Deum.


Najlepsza Matko nasza, Maryjo, Królowo Towarzystwa Chrystusowego,

zwróć Twoje dobre oczy na naszą rodzinę zakonną.

Wspieraj ją, udoskonalaj i zachowuj w przyszłości.

Z Modlitewnika chrystusowców.


104 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page