top of page

Pielgrzymka na Dolny Śląsk

Zaktualizowano: 21 kwi 2023

Relacja ks. Łukasza.

Dzień 1 - 17.04.2023

Do Świdnicy przyjechaliśmy przed godz 10.00, do jednego z najcenniejszych zespołów staromiejskich na Śląsku. Zobaczyliśmy barokowy ratusz, piękne kamienice, zabytkowe fontanny oraz potężną Katedrę św. Stanisława i Wacława, gdzie odprawiliśmy Mszę Świętą. Następnie zwiedziliśmy zapierający dech w piersiach Kościół Pokoju. Ta ewangelicka świątynia, wpisana na listę zabytków UNESCO, wypełniona jest pięknymi barwnymi malowidłami i barokowymi ozdobami. Następnie przejechaliśmy na zwiedzanie podziemnego miasta Osówka. To główna, największa, najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera na Dolnym Śląsku.

Dzień 2 - 18.04.2023

Po śniadaniu przejechaliśmy do - usytuowanych malowniczo między trzema wzgórzami, w dolinie potoku Cedron - Wambierzyc, zwanych Śląską Jerozolimą. Zwiedziliśmy Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin - bazylika, kalwarie z 74 kaplicami oraz ruchomą szopka stanowią prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Kościół Nawiedzenia NMP zbudowany został na wzór jerozolimskiej świątyni Salomona. Tam odprawiliśmy Msze Świętą. Później przejechaliśmy do Kłodzka - przeszliśmy 600-metrową Podziemną Trasą Turystyczną pod ulicami kłodzkiej starówki, następnie zwiedzaliśmy centrum miasta wraz z gotyckim kamiennym mostem przypominającym Most Karola w Pradze, jak również Twierdzy Kłodzkiej.

Dzień 3 - 19.04.2023

3 dnia naszego pielgrzymowania przyjechaliśmy do położonego na skalnym cyplu i otoczonego naturalnym wąwozem Zamku Książ - największego na Dolnym Śląsku. Zamek posiada ponad 400 pomieszczeń, my zwiedziliśmy go trasą „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej”. Następnie udaliśmy się do pobliskiej Palmiarni w Lubiechowie, która powstała w latach 1908-1911 za astronomiczną sumę 7 milionów marek w złocie, a do budowy jej wnętrz sprowadzono z Sycylii zastygłą lawę z wulkanu Etna. Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i kontynentów. Szczególną uwagę zwracają tu olbrzymie palmy i bogata kolekcja kaktusów. Na koniec przejechaliśmy do Krzeszowa na zwiedzanie dawnego opactwa cystersów - arcydzieła sztuki późnego baroku i zabytku klasy zerowej. To potężne opactwo składa się z 5 budynków: bazyliki mniejszej, kościoła św. Józefa, Mauzoleum Piastów Śląskich, budynku klasztoru sióstr Benedyktynek oraz Domu Opata. Z oddali całość wygląda jak gród obronny.

Dzień 4 - 20.04.2023

Po śniadaniu przejechaliśmy do Jeleniej Góry na Msze św. i zwiedzanie deptaku. Później wyjazd do Szklarskiej Poręby i spacer, podczas którego zobaczyliśmy malownicze Wodospady Szklarki i Kamieńczyka - największe wodospady polskich Karkonoszy. Następnie przejechaliśmy do Karpacza, w programie zwiedzania: największy zabytek i symbol miasta - średniowieczna drewniana Świątynia Wang, Skocznia Orlinek, Tama na Łomnicy. Na koniec wizyta w Cieplicach Zdroju, uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry i najstarszym kurorcie w Polsce. Bijące tu od wieków źródła, jedyne w Polsce o temperaturze dochodzącej do 90 stopni, swoją skuteczność zawdzięczają związkom siarki i krzemu oraz zawartości fluoru. Zobaczyliśmy Pałac Schaffgotschów oraz pospacerowaliśmy po Parku Zdrojowym.

Dzień 5 - 21.04.2023

Po śniadaniu przejechaliśmy do położonego na wysokim brzegu Zamku Chojnik, by tam wspiąć się na jego wysokość. Następnie przyjechaliśmy do Świebodzina, gdzie zobaczyliśmy pomnik Chrystusa Króla - majestatyczną, białą, figurę Chrystusa w złotej koronie, najwyższą na świecie. Budowla swoim wyglądem nawiązuje do figury Chrystusa w Rio de Janeiro, od której jest o 3 m wyższa. Na koniec przejechaliśmy do miejscowości Gościkowo - Paradyż, gdzie znajduje się dawny klasztor cystersów, który ze względu na swoje piękno nazywany był „Rajem na ziemi”. Dookoła zielono, mnóstwo drzew i krzewów, zadbane ogrody, cisza i spokój. Nawiedziliśmy kościół Najświętszej Marii Panny - jeden z najcenniejszych zabytków na Ziemi Lubuskiej, gdzie szczególnym kultem otaczany jest obraz Matki Bożej Paradyskiej. Tam odprawiliśmy Msze Świętą. W drodze powrotnej zjedliśmy obiad pożegnalny.349 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page