top of page
  • ParafiaDobrzany

Pogrzeb śp. ks. Ryszarda Głowackiego SChr, byłego przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego


Dnia 25 września 2020 r. w Poznaniu odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. Ryszarda Głowackiego SChr, Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w latach 2013-2019.

W Bazylice Archikatedralnej modlitwa różańcowa rozpoczęła się o godz. 10.30. Mszy Świętej (o godz. 11.00) przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a homilię wygłosił ks. Jerzy Grynia SChr. Był obecny także bp Grzegorz Balcerek, jako z kolei delegat abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. Pogrzeb ks. Generała Ryszarda ponadto zgromadził liczne duchowieństwo zakonne i diecezjalne, współbraci chrystusowców z Polski i zza granicy (szczególnie z Prowincji niemieckiej), braci i siostry zakonne (m.in. Misjonarki Chrystusa Króla i Siostry Wspólnej Pracy) oraz najbliższą rodzinę i licznych wiernych z przedstawicielami władzy państwowej i samorządowej.

Śp. ks. Ryszard Głowacki spoczął na kwaterze chrystusowców na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu.


Ks. Ryszard Głowacki, chrystusowiec urodził się 11 kwietnia 1956 r. w Stargardzie Szczecińskim. Do Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej wstąpił 14 sierpnia 1975 r. Kanoniczny nowicjat rozpoczął 28 września 1975 r. Pierwszą profesję zakonną złożył 29 września 1976 r. w Kiekrzu, zaś wieczystą 29 kwietnia 1981 r. w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1982 r. w archikatedrze poznańskiej z rąk ks. abp Emmanuele Clarizio. Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Goleniowie (1982-1983), w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie (1983-1984). W 1984 r. został skierowany do pracy duszpasterskiej wśród Polaków w Republice Federalnej Niemiec. Był duszpasterzem w: Kolonii, Essen, Brunszwiku. W latach 1990-2002 był przełożonym prowincji pw. św. Józefa obejmującej Niemcy, Holandię, Włochy i Węgry. W latach 2007-2013 wypełniał urząd radnego generalnego. W lipcu 2013 r. został wybrany przełożonym generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej na 6. letnią kadencję. Po jej zakończeniu rezydował w domu zakonnym w Puszczykowie. W lipcu 2020 r. miał podjąć pracę duszpasterską w parafii pw. św. Józefa w Stargardzie, jednak choroba uniemożliwiła realizację tych zamierzeń.

Zmarł 21 września 2020 r. w domu zakonnym w Puszczykowie.

72 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page