top of page
  • sstawierej

Uroczysta Msza św. dożynkowa w Dobrzanach


W niedzielę, 29 sierpnia br., o godz. 11.00, w naszym kościele parafialnym w Dobrzanach modliliśmy się w intencji dziękczynnej za tegoroczne plony podczas uroczystej Eucharystii. W kościele ustawiliśmy siedem wieńców dożynkowych, przygotowanych przez rolników i sadowników z terenu całej gminy - jako symbol dobrodziejstw, za które wspólnie dziękowaliśmy Bogu. W procesji z darami do ołtarza przyniesiono świeże kwiaty, owoce i warzywa oraz dożynkowy chleb. Dożynki to także święto ludzi ciężkiej pracy, dziękczynienie za włożony przez nich wysiłek, za poniesione wyrzeczenia, wytrwałość i poświęcenie, które Pan Bóg, Stwórca wszelkiego dobra, pobłogosławił i wynagrodził. Bo z pracy rąk swoich będziesz pożywał, będziesz szczęśliwy i dobrze ci będzie – jak mówi autor Psalmu 128.


Uroczystość zgromadziła tłumy wiernych. Podczas Mszy św. w modlitwę dziękczynną włączyli się nasi parafianie, mieszkańcy miasta i gminy Dobrzany; spośród zaproszonych gości przybyli: radny Powiatu Stargardzkiego, Łukasz Plaskacz, przedstawiciele Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Helena Waszczuk i Grzegorz Raubo, przewodniczący Rady Miejskiej w Dobrzanach, Wiesław Borzęcki; nie zabrakło radnych Rady Miejskiej w Dobrzanach i sołtysów. Gospodarzem dożynek i organizatorem spotkania po Mszy św. był Burmistrz Dobrzan, Paweł Filip, a starostami dożynkowymi Agnieszka Tomporowska i Krzysztof Rudawski. Po uroczystej Eucharystii wszyscy udali się na plac przed świątynią, aby podzielić się świeżym chlebem i podziwiać dożynkowe wieńce, które zostały poddane ocenie przez komisję. Następnie na placu za plebanią odbyła się część artystyczna i biesiadna, podczas której rozstrzygnięto konkurs i wręczono nagrody.


Modlitwa po zebraniu plonów ziemi, tak jak Msza św. na okres zasiewów czy o uświęcenie ludzkiej pracy to nie tylko wielowiekowe tradycje, ale przede wszystkim przykład mądrego wprowadzenia w życie Bożych nakazów i nauki o tym, że do Boga wszystko należy, że Jemu ofiarowujemy pierwociny wszystkich Jego dobrodziejstw oraz Bogu Stwórcy dziękować winniśmy za wszelkie dobro, którego nam udziela. To żywy znak naszej wiary. Wspólnotowe i głęboko religijne przeżywanie takich ważnych chwil naszego życia jest powinnością każdego chrześcijanina, który zawsze szuka Boga w swojej codzienności. Dlatego wielką radością i nadzieją napawa fakt, że w tym roku Msza św. dożynkowa odprawiana jest niemal w każdej miejscowości naszej parafii, nawet tam, gdzie nie ma kościoła filialnego. Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi!

136 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page