top of page
  • ParafiaDobrzany

Wielki Piątek

Zaktualizowano: 3 kwi 2021


Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, gdy w Kościele nie sprawuje się Eucharystii. Za to odprawia się Liturgię Męki i Śmierci Jezusa.

W naszym kościele już od godz. 8.00 rano była możliwość adorowania Jezusa w Ołtarzu Adoracji. W tym też czasie można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

O godz. 15.00 ks. Proboszcz rozpoczął Nowennę przed uroczystością Bożego Miłosierdzia, po której poprowadził nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W tym roku tekst rozważań był zaczerpnięty z nabożeństwa Drogi Krzyżowej, odprawionej w obecności św. Jana Pawła II w Coloseum w 1993 roku. W ten sposób chcieliśmy uczcić 16. rocznicę odejścia do Domu Ojca (2 kwietnia 2005 r.) św. Papieża.

Przejmująca Liturgia Wielkopiątkowa rozpoczęła się o godz. 19.00. W tym roku Liturgii przewodniczył ks. Proboszcz. W kazaniu nawiązał do znanego zdjęcia spalonego wnętrza katedry Notre Dame w Paryżu i złotego krzyża, który błyszczał wśród zgliszcz i dymu spalonej świątyni. Tak samo w Wielki Piątek jaśnieje krzyż, który jest Bramą do wieczności. A wobec tak wielkiej Tajemnicy Miłości grzesznikowi pozostaje jedynie postawa milczenia i najgłębszej czci wobec Krzyża.

Z powodu panującej epidemii nie było tradycyjnej adoracji Krzyża przez ucałowanie, a jedynie przez kilka chwil wierni śpiewali pieśni pasyjne, które przeplatane były ciszą.

Liturgią zakończyła się uroczystą procesją, w czasie której Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu.

Z kolei o godz. 22.00 wierni zaśpiewali 3 części Gorzkich Żali, po zakończeniu których zakończyła się adoracja tego dnia.

fot. J. Krzyżak132 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page