top of page
  • ParafiaDobrzany

Wielki Piątek


Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. W tym dniu rozważamy Mękę i Śmierć Pana Jezusa i w całym Kościele nie sprawujemy dziś Eucharystii.

O godz. 15.00 rozpoczęliśmy Nowennę przed uroczystością Miłosierdzia Bożego, a następne ks. Marcin poprowadził rozważania Drogi Krzyżowej.

Z kolei o godz. 19.00 bardzo licznie zgromadziliśmy się na Liturgi Męki i Śmierci Pana Jezusa. Liturgia, której dziś przewodniczył ks. Sebastian, rozpoczęła się od gestu prostratio, czyli od leżenia krzyżem, który to gest jest znakiem największego uniżenia i oddania czci. Podczas Liturgii Słowa, oprócz czytań, wszyscy wysłuchali opisu Męki Pańskiej według św. Jana, który to opis był czytany z podziałem na role. Po Męce Pańskiej ks. Sebastian wygłosił homilię, w której w bardzo obrazowy sposób odniósł się do porównania kręgosłupa do krzyża - podobnie jak kręgosłup pozwala człowiekowi być wyprostowanym i podejmować funkcje życiowe, tak samo krzyż nadaje sens naszemu życiu.

Na zakończenie Liturgii Słowa została zaśpiewana starożytna Modlitwa Powszechna, która w tym roku była wzbogacona o wezwanie za Ukrainę.

Następnie miała miejsce centralna część Liturgii Wielkopiątkowej - adoracja krzyża. Od adoracji z kolei Liturgia powiodła wszystkich zebranych do Komunii św. Na zakończenie Liturgii, przy śpiewie pieśni "Odszedł Pasterz nasz", celebrans w uroczystej procesji przeniósł Najświętszy Sakrament do Grobu.

O godz. 22.00 zostały natomiast odśpiewane trzy części "Gorzki Żali", po których zakończono adorację.


227 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page