top of page

Wielki Piątek


Wielki Piątek - drugi dzień Świętego Triduum Paschalnego - to dzień głębokiej żałoby, związanej ze śmiercią Boga – Człowieka. To także czas skupienia, powagi i ścisłego postu. W kościołach w tym dniu - jako jedynym dniu w roku - nie celebruje się Eucharystii. W centrum Liturgii staje za to Krzyż, znak miłości Boga do człowieka, który nie cofnął się przed wydaniem własnego Syna na śmierć.

W kościele parafialnym w Dobrzanach Liturgia Wielkiego Piątku (07.04.2023) - która zgromadziła bardzo wielu parafian - rozpoczęła się o godz. 19.00 i przewodniczył jej ks. Marcin. Pierwszym wymownym gestem Liturgii, która rozpoczęła się w ciszy, był tzw. gest prostracji, czyli leżenie krzyżem przez celebransa - znak szczególnego uniżenia się wobec Boga oraz wyraz głębokiej modlitwy. Następną częścią była Liturgia Słowa z odczytaną - w tym roku wyjątkowo przez księży - Męką Pańską według św. Jana. Po Liturgii Słowa nastąpiła przepiękna, starochrześcijańska modlitwa powszechna za wszystkich ludzi. Kulminacyjnym momentem Wielkopiątkowej Liturgii była Adoracja Krzyża, poprzedzona śpiewem „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Na te trzykrotnie powtórzone słowa celebransa wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”, a następnie podchodzili do Krucyfiksu, przyklękali i symbolicznym pocałunkiem wyrażali przyjęcie odkupienia Chrystusa. Ponieważ dla podkreślenia wyjątkowości znaku Krzyża do adoracji był wystawiony tylko jeden Krucyfiks. Stąd ta część Liturgii trwała najdłużej, ale w tym czasie, wraz z zespołem Mika'el, wierni mogli śpiewać pieśni adorujące Krzyż.

Od Krzyża Liturgia poprowadziła nas do Komunii św., a następnie do procesji z Najświętszym Sakramentem do Grobu.

Adoracja Pana Jezusa w Grobie trwała do zakończenia śpiewu trzech części Gorzkich Żali, które rozpoczęły się o godz. 22.00.

Należy jeszcze zaznaczyć, że w Wielki Piątek o godz. 15.00 została odprawiona Droga Krzyżowa wraz z 1. dniem Nowenny przed świętem Bożego Miłosierdzia.

Fot. J. Krzyżak


286 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page