top of page
  • ParafiaDobrzany

Wigilia Paschalna


Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego. Jej obchody rozpoczynają się w nocy poprzedzającej Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, gdyż po zachodzie słońca, zgodnie z symboliką żydowską, rozpoczyna się nowy dzień. Wigilia Paschalna nie jest częścią Wielkiej Soboty. Jej radosna liturgia należy już do obchodów dnia zmartwychwstania (podobnie, jak Wigilia Bożego Narodzenia należy do obchodów Bożego Narodzenia).

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godz. 20.00, a więc dokładnie w godzinie zachodu słońca. Przewodniczył jej ks. Proboszcz.

Liturgia rozpoczęła się przed kościołem od poświęcenia ognia i paschału. Na paschale został wyżłobiony krzyż, litery greckiego alfabetu Α (alfa) i Ω (omega) oraz aktualny rok w postaci czterocyfrowej. Następnie zapalony paschał został wniesiony do ciemnego kościoła. Ksiądz Proboszcz niosący świecę trzykrotnie zaśpiewał "Światło Chrystusa!", a wierni odpowiedzieli "Bogu niech będą dzięki". W kościele zapalono światło i ks. Sebastian odśpiewał "Orędzie Paschalne", tzw. Exsultet.

Podczas kolejnej części Liturgi odczytano 5 czytań, po których następował Psalm i modlitwa kapłana. Wyjątkowo dostojnie zabrzmiała pieśń, którą wykonał zespół Mika'el wraz z lektorami po opisie przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone. Przed epistołą, czyli przed czytaniem z Nowego Testamentu, odśpiewano uroczyste "Gloria", podczas którego rozbrzmiały dzwony milczące od Wielkiego Czwartku. Po Ewangelii ks. Proboszcz wygłosił homilię, w której wskazał m.in., że "to w Chrystusie wszystko odnajduje swój sens: rzeczy wielkie i małe, radosne i smutne, dobre i złe. To w nim odnajduje swój sens każdy bez wyjątku człowiek, czy to będzie co dopiero kształtujące się w łonie matki dziecko, czy w pełni sił dojrzały człowiek, czy wreszcie z trudem chwytający oddech sędziwy już starzec. Nawet grzech człowieka i śmierć ma również wielki sens. W Chrystusie mają sens katastrofy i kataklizmy, w których giną ludzie, mają sens cierpienia na skutek wojen. Same w sobie nie znaczą nic, są złem, niosą zwątpienie i rozpacz. Dopiero Chrystus, który nie cofnął się przed krzyżem, nadał sens każdemu ludzkiemu krzyżowi".

Trzecią częścią obchodów liturgii Wigilii Paschalnej jest liturgia chrzcielna. W jej trakcie została odśpiewana litania do Wszystkich Świętych, a potem modlitwa błogosławieństwa wody oraz miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Na zakończenie tej części ks. Proboszcz pokropił wszystkich zebranych poświęconą wodą.

Od Liturgii chrzcielnej obrzędy poprowadziły nas do ostatniej części liturgii Wigilii Paschalnej - do Eucharystii.

Na zakończenie całej Liturgii Wigilii Paschalnej, która trwała ponad 2 godz., ks. proboszcz odśpiewał uroczyste Alleluja.


104 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page