top of page
  • sstawierej

XVII Spotkanie Młodych - Góra Tabor 2021W sobotę, 28 sierpnia br. spotkaliśmy się na Górze Tabor. Co prawda, nie w Ziemi Świętej, gdzie położona jest biblijna Góra Przemienienia Pańskiego, ale w miejscowości Klępino koło Stargardu, która na jeden dzień stała się dla młodzieży prawdziwą górą przemienienia, radości, modlitwy i wspólnoty. Spotkanie odbywa się cyklicznie od wielu lat. Jest okazją do poznania się, wspólnej modlitwy i zabawy dla młodych Przyjaciół Chrystusa z różnych parafii, prowadzonych przez Księży Chrystusowców. W tym roku, na Górze zameldowały się ekipy z dwóch stargardzkich parafii, z Chociwla, Goleniowa, Poznania Umultowa, Pyrzyc, Brojc, Trzebiatowa, Gosławia, Łobza (po raz pierwszy!), Braunschweigu/Wolfsburga w Niemczech (w osobie jednego uczestnika :) i z kilku innych miejsc. Swoją obecność głośno i wyraźnie zaznaczyła też młodzież z naszej parafii - biorąc czynny udział we wszystkim, co zaplanowano, od rana do wieczora.

A w programie spotkania były same atrakcje.


Hasłem tegorocznej Góry Tabor było: „Bierzcie i jedzcie!” (Mt 26,26). I faktycznie, było bardzo eucharystycznie. Do południa obejrzeliśmy i usłyszeliśmy bardzo ciekawą konferencję na temat Cudu Eucharystycznego, który w 2013 r. wydarzył się w Legnicy, w kościele p.w. św. Jacka. Opowiedział nam o tym kustosz tego sanktuarium, ks. Andrzej Ziombra, pokazując też wiele niezwykłych zdjęć. Potem ks. Mieczysław Dusza SChr poprowadził nabożeństwo pokutne przed Najświętszym Sakramentem, solidnie przygotowując nas do spowiedzi, z czego skorzystała niemała grupa uczestników spotkania. W samo południe w skupieniu i radości przeżyliśmy uroczystą Mszę św., której przewodniczył Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, ks. Krzysztof Olejnik SChr. Po Mszy św. ks. Generał wręczył każdemu uczestnikowi krzyż wykonany przez młodzież z parafii p.w. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu. Wszystkie krzyże zawierają cząstkę skały Góry Tabor z Ziemi Świętej.


Czas po obiedzie spędzaliśmy na grach grupowych, zabawach, tańcach i ćwiczeniach sprawnościowych. Siostry Misjonarki Chrystusa Króla przygotowały i poprowadziły konkurs wiedzy o Biblii, liturgice, historii Kościoła i Świętych, w którym nasza dobrzańska ekipa, poszerzona o osoby z Brojc i Stargardu, na siedem startujących zespołów zajęła bardzo dobre 2. miejsce, odpowiadając poprawnie na wszystkie pytania, choć nie były wcale łatwe. Do zwycięstwa zabrakło niewiele punktów, ale i tak jesteśmy bardzo zadowoleni. Wzięliśmy też udział w profesjonalnym pokazie ratownictwa medycznego. Wieczorem odbyło się ognisko i spektakl „Siewca”, przygotowany przez Teatr A z Gliwic. Spotkanie zakończyliśmy modlitwą, Apelem Jasnogórskim.


Góra Tabor to odbywające się regularnie od 2003 r. spotkania dla młodzieży. Organizowane są przez księży i braci z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej przy wsparciu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla. Pierwsze z nich odbyło się w Rewalu. Dwa lata później zostało przeniesione do malowniczego Władysławowa. Przez wiele lat młodzi przybywali też do niezwykłego miejsca, jakim jest Nowicjat Chrystusowców, który mieści się w Mórkowie koło Leszna. Góra Tabor ma pokazać, że Bóg nie jest nudny, wiara nie jest martwa - a dzieje się tak dlatego, że Chrystus żyje! Uczestnicy doświadczają wielu pięknych chwil i wspaniałych przeżyć. Podczas Góry Tabor można zaczerpnąć najlepsze treści, inspirację do rozwoju i doświadczyć duchowej przemiany, niczym na prawdziwej Górze Przemienienia. Tak też przeżyliśmy to spotkanie. Mamy nadzieję, że za rok będzie nas dużo więcej!


Ks. Seb.

110 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page