top of page
  • ParafiaDobrzany

Zmarł ks. Czesław Lesiak SChr


Dnia 10 sierpnia 2021 r., w święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, w domu zakonnym Towarzystwa Chrystusowego w Puszczykowie w dziewięćdziesiątym roku życia do wieczności został odwołany śp. ks. Czesław Lesiak SChr (1932-2021).

Był on 4. proboszczem w Dobrzanach w latach: 1969-1972.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Czesława odbędą się w następującym porządku:

- w czwartek 12 sierpnia 2021 r. nastąpi pożegnanie śp. ks. Czesława w kaplicy pw. Chrystusa Uchodźcy domu zakonnego w Puszczykowie (ul. Ks. Ignacego Posadzego 1; 62-040 Puszczykowo) - godz. 11.30 wspólna modlitwa różańcowa, godz. 12.00 Msza Święta żałobna; po Mszy ciało zmarłego kapłana zostanie odprowadzone do karawanu i przewiezione do rodzinnej jego parafii pw. św. Mikołaja w Lisowie (Lisów, ul. Kościelna 11; 26-026 Morawica).

- w sobotę 14 sierpnia 2021 r. w parafii w Lisowie o godz. 11.00 odbędzie się jego pogrzeb.

 

W "Kronice parafialnej" zapisano następującą informację na temat pracy ks. Czesława w Dobrzanach:


Kadencja czwartego proboszcza Parafii Dobrzany ks. Czesław Lesiak

Ks. Prob. Lesiak Czesław obejmuje parafię Dobrzany dnia 6-go sierpnia 1969 r. W tym roku było wiele zmian na placówkach obsługiwanych przez Księży Chrystusowców. Zmiany te przeprowadził ks. Florian Berlik nowowybrany Generał, kierując się uchwałami ostatniej Kapituły.

W ramach przenosin Ks. Czesławowi Lesiakowi przypadły w udziale Dobrzany. Ks. Lesiak zabrał się po gospodarsku do roboty. Zakłada centralne ogrzewanie na plebanii i przygotowuje się do wizytacji biskupiej, ktora ma się odbyć w roku 1971.

Wizytacja odbyła się w dniach 22-24 XI 1971 r., a przeprowadził ją Ks. Biskup Pluta, Ordynariusz Gorzowski.

We wskazaniach po wizytacyjnych Ks. Biskup pisał: należy uczulić wiernych na świętość dnia świętego, dopilnować udziału dzieci we Mszy św., budować ducha modlitwy, wspólna modlitwa rodziny wieczorem. Zalecił też przeprowadzić w niektórych kościołach remonty.

Za czasów pasterzowania ks. Lesiaka wikariuszami w par. Dobrzany byli: ks. Wycisłowski Henryk, ks. Stanisław Drzał.

Za czasów pobytu ks. Lesiaka w Dobrzanach władze miejskie odebrały kaplicę, która służyła jako sala katechetyczna dla nauki religii. Tłumacząc się tym, że cmentarz jest komunalny. Ks. prob. jest zmuszony z garażu zrobić salkę.

Pobyt ks. prob. Lesiaka Czesława w Dobrzanach nie trwał długo. Tylko 3 lata. W prot. zdawczym w dniu 31.08.1972 roku, w obecnosci ks. Dziekana Edmunda Malicha, przekazuje parafię swemu następcy ks. Stanisławowi Malczewskiemu.

 

Do informacji zapisanych w "Kronice parafialnej" należy jeszcze dodać, że ks. Czesław w czasie swojego proboszczowskiego urzędowania w Dobrzanach ochrzcił 133 osoby (pierwszy chrzest: 9 VIII 1969, ostatni: 28 VIII 1972) i pobłogosławił 81 sakramentalnych związków małżeńskich (pierwszy ślub: 10 VIII 1969, ostatni: 9 IX 1972).


Zmarłego ks. Czesława polecajmy Bożemu Miłosierdziu.

Requiescat in pace…

918 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page