top of page

Boże Ciało


Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba, zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi.

Otocz Go wkoło, rzeszo wybrana, przed twoim Bogiem zginaj kolana!

Pieśń chwały Jego śpiewaj z weselem; On twoim Ojcem, On przyjacielem.

Nie dosyć było to dla człowieka, że na ołtarzu co dzień Go czeka:

sam ludu swego odwiedza ściany, bo pragnie bawić między ziemiany.

Zielem, kwiatami ścielcie Mu drogi, którędy Pańskie iść będą nogi!

I okrzyknijcie na wszystkie strony: „Pośród nas idzie błogosławiony!”.

On winy nasze przebaczać lubi, Jego się wsparciem nasz naród chlubi,

w domu i w polu daje nam dary, serc tylko naszych żąda ofiary.

Niesiemy Ci je, Boże, niesiemy! Dawaj nam łaski, sercać dajemy,

i tej zamiany między stronami niebo i ziemia będą świadkami.


W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną uroczystością Bożego Ciała, która w bieżącym roku przypadła 8 czerwca, zgodnie z tradycją w całej praktycznie naszej parafii odbyły się procesje eucharystyczne do 4 ołtarzy.

W kościele parafialnym w Dobrzanach były tego dnia dwie Msze św. - o godz. 9.00 i 11.00. Na obydwóch Mszach kazanie wygłosił ks. Sebastian Stawierej. Po Eucharystii, praktycznie w samo południe, przy licznej obecności wiernych, udaliśmy się w procesji do przygotowanych ołtarzy: do 1. na placu kościelnym przy krzyżu misyjnym (przygotowany przez osoby pomagające przy kościele, Jasnogórską Rodzinę Różańcową, Męski Różaniec i osoby z sąsiedztwa kościoła); do 2. przed budynkiem Urzędu Miejskiego (przygotowany przez Róże Różańcowe oraz Kręgi Biblijne); do 3. przy krzyżu na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i Zielonej (przygotowony przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych); i do 4. na schodach prowadzących na cmentarz (przygotowany przez OSP i Koło Gospodyń z Dobrzan). W tym roku, z powodu prognozowanej dużej temperatury, nie było kazania przy ostatnim ołtarzu, a były za to krótkie rozważania po każdym czytanym fragmencie Ewangelii. Pan Bóg jednak okazał jednak swoje miłosierdzie i na czas procesji zesłał obłoki i powiew łagodnego wiatru, co spowodowało, że pogoda stała się bardzo przyjemna. Jednak takie rozwiązanie przypadło wielu do gustu, stąd pewnie będzie ono kontynuowane.

Msze i procesje eucharystyczne odbyły się także na naszych filiach. I tak - w wigilię uroczystości, w środę wieczorem ks. Łukasz odprawił obrzędy Bożego Ciała w Bytowie i w Krzemieniu. Natomiast w sam dzień uroczystości, rano, w Ognicy i w Błotnie. W tych czterech wioskach ołtarze były usytuowane wokół kościołów i na placu przy kaplicy (w Błotnie). Natomiast ks. Marcin odprawił w dzień Bożego Ciała samą Mszę św. w Odargowie, a później w Szadzku odprawił także Eucharystię i udał się z mieszkańcami w procesji również praktycznie wokół kaplicy, ale drogą główną i nowo położonym asfaltem.

Podczas uroczystości Bożego Ciała gościliśmy także kl. Augustyna z naszego seminarium w Poznaniu.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że procesje eucharystycznie wypadły bardzo pięknie.

Dobrzany

Ognica

Błotno

Bytowo

Krzemień

Szadzko


651 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page