top of page

Dożynki Gminne


W sobotę, 19 sierpnia odbyły się Dożynki Gminne. Co prawda, żniwa w tym roku jeszcze nie zostały ukończone, ale za zbiory i za chleb na stole należy zawsze przecież dziękować. Po za tym termin dożynek ustala się o wiele wcześniej, by móc wszystko zorganizować, a skąd ktoś wiedział, że w bieżącym roku wszystko będzie opóźnione!

Dziękczynienie rozpoczęło się od poświęcenia wieńców dożynkowych, które zostały ustawione przy kościele parafialnym. Następnie do kościoła został wniesiony tylko jeden wieniec, by niejako "reprezentował" pozostałe. Mszy św. przewodniczył i kazanie okolicznościowe wygłosił ks. Proboszcz, a koncelebrował ks. Dominik. W czasie Mszy św. warto podkreślić, że w tym roku była rozbudowana procesja z darami. Niesiono chleb, kwiaty, świecę, kosze z produktami rolnymi, owoce, chlebki i oczywiście chleb i wino, które są potrzebne do sprawowania Eucharystii.

Po zakończonej Mszy św. przed kościołem p. Agnieszka i Paweł Tomporowscy z Białej - którzy w bieżącym roku pełnili funkcję Starostów - rozdawali wszystkim chlebki. Następnie utworzył się korowód, w którym były niesione wieńce i wszyscy - pod przewodnictwem ludowego zespołu Biesiada z Szadzka - przeszli do Parku Miejskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

O dalszej części uroczystości taką informację można m.in. przeczytać na stronach Urzędu Gminy w Dobrzanach: "Na miejscu Burmistrz Dobrzan Paweł Filip oficjalnie otworzył Dożynki Gminne i zaprosił do wspólnej biesiady. Tradycyjnie odbył się konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, do którego zgłosiło się 6 sołectw: Biała, Błotno, Bytowo, Kozy, Lutkowo oraz Ognica. Zwycięski wieniec został wykonany przez Sołectwo Bytowo. Nowością podczas tegorocznych dożynek był I Konkurs Kół Gospodyń Wiejskich, w którym wystartowały: KGW Kozy oraz KGW Szadzko. Oceniano wystrój stoiska, przygotowanie potrawy z ziemniaka oraz występ artystyczny. Jury nie potrafiło wskazać zwycięzcy, dlatego pierwsze miejsce zajęły oba sołectwa. W Parku Miejskim na przybyłych gości czekały stoiska gastronomiczne, dla dzieci były dmuchańce, a także mini plac zabaw przygotowany przez Stargardzkie Centrum Nauki Filary. Filary zaprosiły również na warsztaty i pokaz z ciekłym azotem. O najmłodszych nie zapomnieli również druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzanach, którzy udostępnili swój wóz bojowy, a także tor gaśniczy. Na dożynkach również wystawiło się stoisko dla Krzysia z Ińska, któremu udało zebrać kwotę prawie 5.000 zł, na dalsze leczenie dla chłopca. W tym roku nie zabrakło również czegoś dla ucha. Na scenie z swoim talentem wokalnym zaprezentowała się Karolina Chudyk z Tarnowa. W rytmach hip-hopu promowali swoje wspólne wydawnictwo Young Dark & Bruno. W latach 80. publiczność zabrał zespół Kulma Band, który wykonywał niezapomniane przeboje Maanamu. Jako gwiazda wieczoru wystąpiła JULA z zespołem, gromadząc pod sceną wielu swoich fanów. Po koncertach odbyła się dyskoteka do białego rana" (cyt. za: dobrzany.pl).


172 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page