top of page

Liturgia Wigilii Paschalnej

"O zaiste błogosławiona noc..." - dzwony biją, śpiew się rozchodzi, a jasność rozprasza ciemności. Szczytem Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych to Liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpoczęła się po zachodzie słońca, o godz. 19.00. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Dominik.

Liturgia Wigiliii Paschalnej rozpoczęła się od poświęcenia ognia, zapalenia paschału i wejścia do kościoła, który rozświetlał się stopniowo przez zapalanie świec. Ta część Liturgii zakończyła się uroczyście odśpiewanym Exultetem.

Następnie czytania przeprowadziły nas przez historię zbawienia - od stworzenia świata, poprzez opis przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone, aż po opis pustego Grobu. W między czasie wyśpiewaliśmy uroczyste Chwała na wysokości, a także celebrans zaintonował radosne Alleluja.

Kolejną częścią Liturgi Wielkie Soboty była Liturgia chrzcielna, w czasie której został poświęcona woda, a wszyscy wierni - którzy tego dnia bardzo licznie zgromadzili się w kościele - odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne, uświadamiając sobie zobowiązania wypływające z faktu bycia dzieckiem Bożym.

I wreszcie ostatnią częścią Liturgiii była Liturgia Eucharystyczna, która zarazem była pierwszą Mszą Zmartwychwstania Pańskiego.

Fot. Z. Dzielecki


112 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page