top of page
  • ParafiaDobrzany

Odpust ku czci św. Michała Archanioła


29 września, w uroczystość Świętych Archaniołów, w parafii w Dobrzanach przypada odpust ku czci św. Michała Archanioła. W bieżącym roku sumę odpustową odprawił o godz. 18.00 ks. kan. Robert Kos, dziekan dekanatu z Suchania. W homilii ks. Dziekan wskazał na wszechmoc i mądrość Boga, które objawiają się w każdym stworzeniu i w każdym bycie widzialnym i niewidzialnym. Całe stworzenie nie tylko ma głosić chwałę Boga, ale także - tak jak np. Michał Archanioł - stać na straży niezmienności prawa. Szczególnie jest to ważne w dzisiejszym świecie, w którym jest tyle relatywizmu i pomieszania prawdy z fałszem. Ks. Dziekan przypomniał także, że każdy odpust parafialny ma służyć budowaniu wspólnoty parafialnej, umacnianiu więzi, a także wzroście w wierze bez lęku i obaw, tym bardziej, gdy za Patrona ma się św. Michała, którego imię przecież znaczy „Któż jak Bóg”!

W odpuście wzięli także udział księża z dekanatu, a także chrystusowcy z parafii na Pomorzu Zachodnim. Również ilość wiernych, jak na odpust przypadło, była znaczna.

Po Mszy Świętej odbyła się jeszcze procesja eucharystyczna z figurą św. Michała Archanioła wokół kościoła.

Wcześniej także była okazja złożyć najserdeczniejsze życzenia ks. Michałowi, który w dniu odpustu obchodzi swoje imieniny.

Cofając się jednak do początku uroczystości należy zauważyć, że rozpoczęła się ona w sposób wyjątkowy. Otóż w kruchcie kościoła została odsłonięta tablica pamiątkowa, poświęcona ks. Kazimierzowi Rudawskiemu, pierwszemu powojennemu proboszczowi parafii w Dobrzanach. Ks. Kazimierz pracując przez 10 lat w Dobrzanach uruchomił wiele kościołów, dzięki czemu dziś można się w nich modlić. Zbudował struktury parafii katolickiej, gdyż wcześniej parafia nasza była ewangelicka. Stworzył przede wszystkim podwaliny pod wspólnotę wierzących.

Tablicę odsłoniła p. Janina Rudawska, bratowa ks. Kazimierza.

Więcej na temat życia i działalności ks. Rudawskiego można przeczytać TUTAJ.


331 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page