top of page

Odpust parafialny


W liturgiczne święto św. Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała (29.09) przypada doroczny odpust parafialny naszej parafii. Do tego dnia przygotowywaliśmy się przez 3 dni, uczestnicząc w Triduum przed odpustem. W tym roku czas przygotowania, jak i sam odpust miał poprowadzić ks. Krzysztof Antoń, chrystusowiec. Niestety jednak zmarł przed miesiącem (30.08) nagłą śmiercią, mając zaledwie 62 lata. Stąd trzeba było szukać innego rozwiązania.

I tak - jak to było wskazane w informacjach o poszczególnych dniach Triduum - pierwszy dzień poprowadził ks. Andrzej, drugi - ks. Dominik, a trzeci - ks. Grzegorz. Samą zaś uroczystość odpustową (o godz. 18.00) poprowadził ks. Tadeusz Kłapkowski SChr, proboszcz z Chociwla. On też wygłosił okolicznościowe kazanie, przeprowadzając w barwny sposób licznie zebranych parafian (z samych Dobrzan, ale też i z naszych filii) przez karty Pisma Świętego, ale także różne współczesne miejsca i wydarzenia związane ze św. Michałem Archaniołem. Po Eucharystii było wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed Którym ks. Tadeusz odmówił Litanię do św. Michała Archanioła oraz w akcie oddania zawierzył całą naszą parafię opiece tego potężnego Patrona. Po tym akcie wszyscy udali się w procesji eucharystycznej wokół kościoła, w której niesiona była także figura św. Michała Archanioła. Na koniec uroczystości wszyscy wychwalali Boga w podniosłym Te Deum. Należy także odnotować, że jeszcze przed Mszą św. zgromadzeni wierni modlili się Godzinkami ku czci św. Michała Archanioła.

Odpust zgromadził 9 księży przy ołtarzu, Liturgiczną Służbę Ołtarza z Dobrzan, ale również - co trzeba podkreślić - z naszych filii i licznych parafian. Śpiew był prowadzony przez zespół Mika'el (rozszerzony o scholistki z Chociwla) pod przewodnictwem ks. Dominika.


Któż jak Bóg!

fot. Z. Dzielecki495 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page