top of page

Odpust w Krzemieniu

Zaktualizowano: 20 sie 2023


W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, nasz kościół filialny w Krzemieniu przeżywał swój doroczny odpust. Tradycyjnie już część uczestników tej uroczystości wyruszyła w pieszej pielgrzymce spod kościoła w Dobrzanach (ponad 60 osób) wraz z ks. Proboszczem i ks. Dominikiem. W czasie drogi był śpiew pieśni i piosenek pielgrzymkowych, śpiew Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czy wreszcie modlitwa różańcowa. Trzeba zauważyć w tym roku dużą liczbę dzieci, które pielgrzymowały z Dobrzan. Dziękujemy im, ale także ich Rodzicom za tę obecność. Po drodze przywitali i ugościli nas mieszkańcy Grabnicy i Dolic, a potem dołączyli także do wspólnego pielgrzymowania.

Jednocześnie w pielgrzymce do Krzemienia wyruszyła z chorągwią ze swej świątyni grupa osób z sąsiedniego Bytowa. Co prawda, oni mieli mniej kilometrów do przejścia niż pielgrzymi z Dobrzan, ale przecież ważna jest intencja. Na miejscu w Krzemieniu okazało się, że w tym roku była bardzo duża (jak nie rekordowa!) liczba uczestników, którzy dotarli do Matki Bożej różnymi środkami komunikacji. Byli obecni także byli mieszkańcy Krzemienia.

Mszy św. przewodniczył ks. Łukasz, który przez rok posługiwał w tym kościele. Mszę koncelebrowali ks. Proboszcz i ks. Dominik. Eucharystia rozpoczęła się od wniesienia relikwii (1. stopnia) św. Jana Pawła II, które wcześniej w pielgrzymce zostały przyniesione z Dobrzan. Relikwie te zostały przekazane naszej parafii jeszcze 11 lipca br. w katedrze w Szczecinie przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego, sekretarza papieża Jana Pawła II, a obecnie metropolity lwowskiego. Na uroczystym przekazaniu relikwii w Szczecinie był obecny ks. Dominik z delegacją wiernych z Krzemienia. Trzeba także zauważyć, że inicjatorem sprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do Krzemienia, gdzie stała już figura papieża, był ks. Łukasz. Natomiast mieszkańcy Krzemienia zamówili u zaprzyjaźnionych stolarzy - którzy wykonali wcześniej już do tego kościoła ołtarz, nastawę, czy też obrazy wraz z relikwiarzem Dzieci Fatimskich - ramę do figury św. Jana Pawła II i również drewniany relikwiarz. Natomiast sam złoty relikwiarz został ufundowany przez jednego Chrystusowca, pracującego we Francji.

Ks. Łukasz w homilii, ukazując pewne obrazy, zachęcał wszystkich do tego, byśmy próbowali upodabniać się do Maryi, jak choćby nawet przez takie cnoty jak wiara, zaufanie, posłuszeństwo Bogu, czy też wierność powołaniu.

Po Komunii św. - zgodnie z tradycją - zostały poświęcone bukiety ziół i kwiatów, które w w tym dniu przynosimy do kościoła. Stąd Uroczystość Wniebowzięcia NMP nosi również ludową nazwę - uroczystości Matki Bożej Zielnej. Następnie po wystawieniu Najświętszego Sakramentu i po odmówieniu Litanii loretańskiej wszyscy wierni udali się w procesji eucharystycznej wokół kościoła. A zupełnie już na sam koniec, każdy kto miał takie pragnienie, mógł uczcić relikwie św. Jana Pawła II.

Tym samym, nasz kościół filialny w Krzemieniu, staje się takim naszym małym "sanktuarium Maryjnym". Oprócz bowiem wezwania kościoła oraz figury Matki Bożej Wniebowziętej znajdują się w nim obrazy kanonizacyjne i relikwie Dzieci Fatimskich (św. Franciszka i św. Hiacynty) oraz figura i relikwie wielkiego czciciela Niepokalanej - św. Jana Pawła II.

Po zakończonych uroczystościach w kościele mieszkańcy Krzemienia zaprosili wszystkich na poczęstunek. Stoły i ławki zostały ustawione wokół świątyni.

Dziękujemy tym, którzy podjeli trud pieszego pielgrzymowania oraz tym wszystkim, którzy dotarli w inny sposób do Krzemienia, by tworzyć wspólnotę modlitewną i braterską. Dziękujemy także wszystkim mieszkańcom Krzemienia, Dolic i Grabnicy za przygotowanie całej uroczystości - począwszy od pięknie udekorowanej świątyni, za przygotowanie miejsca na relikwie św. Jana Pawła II aż po przepyszny poczęstunek i gościnne serce. Te podziękowania składamy na ręce p. Zbigniewa, sołtysa Krzemienia.

Niech Maryja Wniebowzięta, św. Jan Paweł II oraz św. Pastuszkowie z Fatimy nieustannie wstawiają się za każdym, wypraszając potrzebne łaski.


Przekazanie relikwii św. Jana Pawła II:

Pielgrzymka:

Odpust:
467 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page