top of page

Odpust w Odargowie


W święto Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia), które w bieżącym roku przypadło w niedzielę, nasz kościół filialny w Odargowie przeżywał swój odpust.

O godz. 14.00 została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. Ryszard Czajka SChr, proboszcz parafii Marianowo, a wywodzący się z innej naszej filialnej wioski, z Ognicy. Kazanie wygłosił ks. Proboszcz, który wskazał m.in., że obecny odpust przeżywany jest w wyjątkowych okolicznościach, gdyż w sposób namacalny dokonało się "przemienienie", które dotyczy przede wszystkim spraw materialnych kościoła. Otrzymaliśmy bowiem dwie duże dotacje (z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z programu rządowego "Ład Polski - zabytki"), które pozwolą przywrócić blask naszej świątyni, która z kolei wymaga (w sposób szczególny dach) bardzo pilnych prac konserwatorskich i remontowych.

Oprócz zatem intencji odpustowej za mieszkańców Odargowa oraz uczestników odpustu, sprawowana była druga intencja dziękczyna - za wysłuchanie modlitw zanoszonych do Boga przez orędownictwo Matki Bożej i św. Józefa.

Po Mszy św. - z powodu bardzo rzęsistego deszczu - nie odbyła się procesja eucharystyczna, ale za to po wystawieniu Najświętszego Sakramentu odmówiliśmy Litanię do Przemienia Pańskiego i przez chwilę adorowaliśmy w ciszy Chrystusa Eucharystycznego.

Uroczystość zgromadziła bardzo licznych Gości - z daleko i z blisko - byli obecni mieszkańcy innych wiosek z parafii, ale nie tylko, bo byli też m.in. Goście ze Szczecina, byli obecni Radni parafialni, Radni gminni czy też Radny powiatu. Był także obecny Burmistrz naszej Gminy, któremu jeszcze raz składamy gorące podziękowanie za życzliwość i wielkie wsparcie, bo w dużej mierze otrzymane dotacje są wynikiem dobrej współpracy.

Na koniec uroczystości w kościele ks. Proboszcz pozwolił sobie na zinterpretowanie kilku "znaków". Otóż padający obficie deszcz jest przede wszystkim znakiem obfitego Bożego błogosławieństwa dla Odargowa (deszcze w Biblii to właśnie oznacza), które objawiło się w br. m.in. otrzymaniem wspomnianych dotacji. Po za tym, prognozy sprawiły, że na placu niedaleko kościoła pojawiły się "3 namioty", które są jakby wizualizacją tego, o czym mówił św. Piotr na Górze Przemienienia. I wreszcie to, że na tymże placu pojawiły się namioty Urzędu Gminy i Parafii jest znakiem tej dobrej współpracy pomiędzy tymi wspólnotami.

Podczas Mszy odpustowej grał na organach i śpiew prowadził ks. Dominik. Jemu również dziękujemy za włożony swój wkład w tę uroczystość, która objawiła się również tym, że na Mszy św. od dosyć dawna pojawili się ministranci (1 chłopiec i 2 dziewczynki).

Po zakończonej Mszy św. wszyscy przeszli pod wspomniane wyżej namioty, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Radosna atmosfera sprawiła, że padający deszcz zupełnie nikomu nie przeszkadzał!

Dziękujemy Gospodyniom z Odargowa za przygotowanie przepysznego poczęstunku. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za przygotowanie tej uroczystości i te podziękowania składamy na ręce p. Uli, sołtys Odargowa.


473 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page