top of page

Podsumowanie roku 2023

 

Statystyki duszpasterskie

Chrzest - 14

I Komunia - 32

Bierzmowanie - 51

Małżeństwo - 6

Pogrzeb - 50

Liczba parafian (z 31.12.2023) - 3 939

Uczestnictwo (dominicantes) - 13,58 %

Komunikujący (communicantes) - 45,48 %

 

Zmiany personalne

Zostali przeniesieni z Dobrzan:

ks. Tadeusz Jóźwiak SChr (do Domu Seniora TChr w Puszczykowie); ks. Marcin Bińkowski SChr (do par. Chrystusa Króla w Stargardzie); ks. Łukasz Klimek SChr (do par. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie).

Zostali skierowani do pracy w Dobrzanach:

ks. Andrzej Szoda SChr (z par. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie); ks. Dominik Bieniek SChr (neoprezbiter); ks. Grzegorz Brzozowski-Zabost SChr (neoprezbiter).

 

Zakończone inwestycje

Remont dachu plebani - lipiec 2023 - wymiana (dachówka na blachodachówkę) 240m2 dachu; naprawa kominów, wymiana na nowe włazów oraz stopni kominowych, założenie prawie na całości gąsiorów oraz nowych odgromników. Na drugiej zaś części dachu dokonano tymczasowych napraw dachu i rynien.

Remont na plebani - praktycznie prace remontowe trwały od jesieni 2022 r. Wtedy to - w I etapie - został wyremontowany hol wraz z wejściem do salek parafialnych. Podczas II etapu prac przemurowano i wymieniono okna oraz drzwi (zarówno od ul. Staszica jak i od zaplecza), ocieplono remontowany fragment budynku, a przede wszystkim przebudowano wnętrze plebani (powstało nowe pomieszczenie z biurem parafialnym i oddzielnym wejściem, w miejscu starej kaplicy powstała rozmównica, a w miejscu, gdzie do tej pory było biuro parafialne powstała kaplica).

Z racji zmian personalnych należało także wyremontować pokoje dla nowych księży oraz należało te pokoje także wyposażyć.

Remont więźby dachowej w Odargowie - konserwacji i naprawie została poddana więźba dachowa, która była w krytycznym stanie. Wykorzystana kwota: 116 087,88 zł.

Po zakończeniu prac konserwatorskich kościół został zabezpieczony płytami OSB i papą i oczekuje dalszych prac remontowych - na wiosnę 2024 - w ramach programu "Ład Polski - zabytki".

Prace były możliwe dzięki otrzymaniu dotacji na zabytki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (97 971,51 zł) oraz z Urzędu Gminy Dobrzany (10 000 zł). Pozostała kwota (8 116,37 zł) została pokryta przez parafię.

Renowacja krzeseł do Odargowa - Po zrobieniu nowych mebli do prezbiterium kościoła w Dobrzanach, stare krzesła zostały rozdysponowane do dwóch kościołów - do Bytowa i do Odargowa. W kościele w Bytowie ich renowacja jeszcze trwa, natomiast w Odargowie krzesła - dzięki pracy Zakładu Stolarskiego Zbigniew Jezierski z Glewic - przybrały zupełnie nowy nie tylko blask, ale i kształt.

Koszt renowacji został pokryty dzięki zbiórce pieniędzy przez mieszkańców Odargowa oraz przez sponsorów spoza miejscowości.

Renowacja wieży kościoła w Ognicy - została oczyszczona i poddana konserwacji elewacja wieży. Był to drugi etap prac konserwatorskich, zaplanowanych dla tego kościoła. Wykorzystana kwota: 127 011,26 zł.

Prace były możliwe dzięki otrzymaniu dotacji na zabytki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (110 000,00 zł) oraz z Urzędu Gminy Dobrzany (10 000 zł). Pozostała kwota (7 011,26 zł) została pokryta przez mieszkańców Ognicy.

Odtworzenie drzwi i renowacja zabytkowego naświetla w Ognicy - koniecznością w Ognicy było również odtworzenie nowych dwuskrzydłowych drzwi prowadzących do kościoła. Przy tej okazji renowacji zostało poddane zabytkowe naświetle, wraz z wymianą szkła. Prace zostały wykonane przez Zakład Stolarski Zbigniew Jezierski z Glewic na podstawie planu prac konserwatorskich ks. kan. Marka Cześnina, diecezjalnego konserwatora zabytków. Koszt inwestycji to 32 000 zł.

Wykonanie prac było możliwe dzięki dotacji z budżetu Starostwa Powiatowego w Stargardzie (25 000 zł). Pozostała kwota (7 000 zł) została pokryta przez mieszkańców Ognicy i przez parafię.

Położenie płytek w prezbiterium kościoła w Kępnie - mieszkańcy Kępna pokryli koszt i sami położyli płytki, imitujące kamień w kościele filialnym pw. św. Józefa w Kępnie. Przy tej okazji położyli także kostkę betonową przy krzyżu obok kościoła oraz przy krzyżu obok przystanku, który znalazł swoje nowe położenie.

Nakładem mieszkańców Kępna została także zakupiona i postawiona na rozdrożu dróg figurka św. Józefa.

Inne inwestycje:

  • Ocieplenie stropu nad zakrystią w Dobrzanach - Firma ISO-DACH z Dobrzan wykonała docieplenie drewnianego stropu nad zakrystią kościoła parafialnego w Dobrzanach. Bardzo dziękujemy za tę inwestycję.

  • Prace porządkowe za kościołem w Dobrzanach - dokonano nasadzeń tui oraz zakupu donic i nasadzeń różnych roślin obok groty przy kościele.

  • Nowy stolik "ślubny" - stolarze z Glewic zrobili nowy stolik pod księgę intencji, znajdującą się przy relikwiach św. Jose w kościele w Dobrzanach. Stolik ten będzie służył również między innymi jako miejsce podpisów ślubnych.

 

Rozpoczęte inwestycje

Pochylnia dla wózków dla osób niepełnosprawnych - jesienią ubiegłego roku rozpoczęto prace przy budowie pochylni dla wózków dla osób niepełnosprawnych przy kościele w Dobrzanach. Inwestycja, która wyniesie 124 000 zł, jest możliwa dzięki dofinasnowaniu w wysokości 76 692,55 zł z PFRON-u w ramach programu "Dostępna Przestrzeń Publiczna". Pozostała kwota zostanie sfinansowana dzięki dotacji Lasów Państwowych (26 000 zł), sponsorów oraz środków parafialnych.


310 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page