Wielka Sobota

W starożytnej homilii na Wielką Sobotę czytamy: "Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań".

W Wielką Sobotę w Kościele nie celebruje Mszy św., ani też nie sprawuje się ślubów ani innych sakramentów, z wyjątkiem spowiedzi i sakramentu namaszczenia chorych. Jest to czas ciszy, milczenia, zadumy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wierni odwiedzają Groby Pańskie w kościołach, gdzie wystawiony jest Najświętszy Sakrament przysłonięty białą zasłoną. Jest to czas rozważania męki i śmierci Chrystusa i jego zstąpienia do otchłani.

Zgodnie z polską tradycją w tym dniu natomiast święcone są pokarmy na stół wielkanocny. Po zmroku celebrowana jest Wigilia Paschalna - najważniejsza liturgia w roku.

Dobrzany:

Kozy: