Wielki Czwartek

Aktualizacja: kwi 3

Wielki Czwartek rozpoczyna Święte Triduum Paschalne, czyli 3 uroczyste dni, które poprzedzają Święta Wielkanocne, a zarazem są dniami kiedy przeżywamy największe prawdy naszej wiary - Wieczernik, Golgotę i Zmartwychwstanie.

W Wielki Czwartek dziękujemy przede wszystkim Chrystusowi za Jego nieskończoną miłość, która objawiła się w ustanowieniu Eucharystii, a wraz z Nią Sakramentu Kapłaństwa.

W naszej parafii uroczysta Liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się o godz. 19.00. Przewodniczył jej ks. Marcin, który w homilii zwrócił uwagę m.in. na szacunek wobec Eucharystii, który przejawia się chociażby w ubiorze, ale także w postawie wobec spraw moralnych.

Jeszcze przed Liturgią, po procesji wejścia, wierni złożyli swoim kapłanom życzenia z okazji przypadającego w tym dniu ich święta.

Natomiast po Komunii św., przy śpiewie pieśni "Sław języku Tajemnicę", Najświętszy Sakrament został umieszczony w ołtarzu adoracji. W tym roku głównym motywem dekoracyjnym jest Serce Jezusa m.in. z racji tego, że w czerwcu przypadnie 100. rocznica aktu oddania Polski Boskiemu Sercu.

Po zakończonej Liturgii adoracja trwała do godziny 22.00. W czasie jej trwania wierni mieli również możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

Należy także nadmienić, że z powodu trwającej epidemii, przed kościołem został ustawiony telewizor, na którym można było obejrzeć transmisję Liturgii z wnętrza kościoła.

fot. J. Krzyżak

Wielkanoc