top of page

Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej

W drugi dzień Świętego Triduum Paschalnego, w Wielki Piątek zgromadziliśmy się znów o godz. 19.00 w ciszy i zadumie na Liturgii Męki Pańskiej, aby uczcić śmierć naszego Zbawiciela. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Grzegorz.

Liturgia tego dnia jest wyjątkowa. Jest to jedyny dzień w roku, gdy Kościół nie sprawuje Eucharystii. Za to Liturgia składa się z trzech zasadniczych części - z Liturgii Słowa z przepiękną, starożytną modlitwą powszechną za wszystkie stany, z Adoracji Krzyża i z Komunii Świętej. Wszyscy obecni parafianie mogli w tym wyjątkowym dniu oddać hołd Krzyżowi Świętemu przez podejście i ucałowanie tego drogocennego znaku naszej wiary.

Pod koniec Liturgii został przeniesiony Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego. W tym roku powróciła - po przerwie spowodowanej pandemią i innymi trudnościami - w naszym kościele przepiękna tradycja trzymanej straży przy Grobie przez strażaków OSP Dobrzany.

Adoracja trwała do zakończenia śpiewu trzech części Gorzkich Żalów, które rozpoczęliśmy o godz. 22.00.

fot. Z. Dzielecki


92 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page