top of page

XII Gnieźnieńska Pielgrzymka w Bytowie

W środę, 21 sierpnia do Bytowa zawitała XII Gnieźnieńska Pielgrzymka Rowerowa. Najpierw uczestnicy (22 osoby) zwiedzili pałac "w odbudowie", po "opiekuńczych" czasach PRL-u. Przewodnikiem była p. Jadwiga Galaś. Następnie pielgrzymi podjechali rowerami pod kościół filialny pw. św. Wojciecha w Bytowie, gdzie odmówili różaniec w intencji o szczęśliwe rozwiązanie i o zdrowie. Tutaj przewodnikiem była p. Izabela Gwóźdź, sołtys Bytowa, która potem wraz z mieszkańcami ugościła pielgrzymów.

Z Bytowa pielgrzymka skierowała się do pobliskiego Krzemienia na nocleg.


Kim jest "Gnieźnieńska Pielgrzymka Rowerowa"?

Historia grupy sięga korzeniami lipca 1986 r., gdy w pieszej pielgrzymce z Gniezna do parafii pw. Św. Wojciecha w Radzionkowie (arch. katowicka) zostały przyniesione relikwie św. Wojciecha. Po upływie 25 lat, działające w Radzinkowie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich podjęło inicjatywę zorganizowania pielgrzymki dziękczynnej za relikwie i oraz z szacunku dla uczestników tamtej pielgrzymki. W ten sposób w 2013 r. została zorganizowana I Pielgrzymka Rowerowa: Gniezno - Radzionków, która przejechała dokładnie śladem tamtej, pieszej. Inicjatywa ta stała się inspiracją do kolejnych pielgrzymek rowerowych, na trasie których zawsze było Gniezno i Radzionków. Pielgrzymki zostały nazwane "Gnieźnieńskimi".

W 2024 r. "Gnieźnieńska Pielgrzymka Rowerowa" była już 12-stą i przebiegała na trasie Radzionków - Gniezno - Świnoujście (tam bowiem jest najdalej oddalona od parafii w Radzinkowie, parafia pw. św. Wojciecha w Polsce). Każda "Gnieźnieńska" ma swoje hasło (dla tej, która zawitała w Bytowie, hasłem były słowa "My, wojciechowe dzieci").

W czasie każdego dnia pielgrzymki pielgrzymi uczstniczą w nabożeństwach (Msza św., Anioł Pański, Godzinki ku czci NMP, Koronka do BM, Różaniec i inne okolicznościowe).

Uczestnicy jadą na rowerach, tropiąc niejako "Wojciechowe ślady". W ten sposób byli m.in. na Węgrzech, na Słowacji, w Czechach, w Niemczech oraz przemierzyliś wiele razy "Wojciechowe drogi" w Polsce.

Obecnie jest 22 uczestników, a średnia wieku to 60 lat.

Trasa z Radzionkowa do Świnoujścia liczyła ok. 950 km, a obecnie komandorem pielgrzymki jest p. Ireneusz Musialik.


84 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page