top of page

Wielki Czwartek


"Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego, jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Trzy dni paschalne rozpoczynają się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, szczyt swój osiągają w Wigilię Paschalną, a kończą się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania" (Kalendarz Rzymski, nr 18-19). Nie są to więc dni przygotowania do uroczystości paschalnej, ale już sam obchód Paschy Chrystusa Pana przez udział w Jego Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu.

Pierwszym dniem Świętego Triduum jest Wielki Czwartek, a dokładnie Liturgia Wieczerzy Pańskiej, sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił dwa sakramenty – Eucharystię i kapłaństwo. Po hymnie "Chwała na wysokości Bogu" milkną dzwony, dzwonki i organy, aby zabrzmieć ponownie radośnie wpodczas Wigilii Paschalnej. Msza Wieczerzy Pańskiej pozostaje niezakończona – nie ma podczas niej błogosławieństwa wiernych i rozesłania, a Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy adoracji.

W kościele parafialnym w Dobrzanach Msza Wieczerzy Pańskiej (06.04.2023) rozpoczęła się o godz. 19.00 i przewodniczył jej ks. Łukasz. Po homilii został przeprowadzony obrzęd tzw. "mandatum", czyli umycia nóg 12 mężczyznom. Komunia św. w tym dniu była wyjątkowo udzielana pod dwoma Postaciami - czyli jako Ciało i Krew Pańska. Po Komunii parafianie złożyli kapłanom życzenia. Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ołtarza Adoracji, który w naszym kościele został urządzony wokół tabernakulum, w centralnym miejscu kościoła. W ten sposób została podkreślona rola i miejsce Eucharystii.

Po zakończonej Liturgii wierni mogli adorować Pana Jezusa do godz. 22.00. W tym czasie była też możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

W Wielki Czwartek, ale jeszcze przed południem, sprawowana jest Msza Krzyżma. Zwyczajowo liturgia sprawowana jest w katedrze i przewodniczy jej biskup miejsca, który dokonuje poświęcenia olejów: krzyżma, chorych i katechumenów. Taka liturgia w bieżącym roku rozpoczęła się o godz. 10.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, której przewodniczył ks. Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga. We Mszy św. uczestniczyli Biskupi naszej Archidiecezji i licznie przybyli kapłani, którzy odnowili swoje przyżeczenia kapłańskie. Dobrzańską parafię reprezentował ks. Proboszcz.

Fot. ks. M. Bińkowski SChr


216 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Hozzászólások


bottom of page